Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Taklitler Bıktırdı, Plazma Tipinde Isıtıcı Üretti

Niyazi Davran, farklı bir tasarıma imza attı. Davran, nano teknoloji kullanarak, piyasadaki ürünlere göre yüzde 70 daha tasarruflu ısıtıcı ürettiğini öne sürdü. Hem duvara hem de tavana monte edilebilen cihaz, plazma televizyon görünümüne sahip. Yakında banyo aynası şeklinde de üretim yapılacağını belirten Davran, özel siparişle istenen renk ve

Zaman Gazetesi
1 Taklitler Bıktırdı, Plazma Tipinde Isıtıcı Üretti

Ufo ile başlayan ayaklı ısıtıcı (infrared) pazarında her gün yeni bir marka benzer tipte cihazlarla müşterinin karşısına çıkıyor. Bu durumu 'taklitçilik ve kolaycılık' diye niteleyen girişimci Niyazi Davran, farklı bir tasarıma imza attı. Davran, nano teknoloji kullanarak, piyasadaki ürünlere göre yüzde 70 daha tasarruflu ısıtıcı ürettiğini öne sürdü. Hem duvara hem de tavana monte edilebilen cihaz, plazma televizyon görünümüne sahip. Yakında banyo aynası şeklinde de üretim yapılacağını belirten Davran, özel siparişle istenen renk ve çizgilere sahip modelleri piyasaya çıkarabileceklerini söyledi. Pestgo Elektronik ve Kimya Teknolojisi'nin Genel Müdürü Davran, Avrupa ve Orta Asya'dan gelen talepler üzerine üretimi iki katına çıkardıklarını ve daha geniş kapasiteli cam fabrikası için yer aradıklarını kaydetti.

Türk Patent Enstitüsü'nün (TPE) düzenlediği Patent Ligi'nde, 2005'te teknoloji üreten 5. şirket unvanını kazanan Pestgo, aynı yıl Vestel şirketini ve TÜBİTAK'ı geride bırakmış. Davran, piyasada fare, gelincik, yılan, akrep gibi haşerelerin elekt- ronik sistemle uzaklaştırılmasını sağlayan cihazıyla tanınıyor. BİM marketler zinciri, Tetrapak, Kayseri şeker fabrikaları, İSKİ, BEDAŞ gibi birçok firma söz konusu cihazı kullanmaya başlamış. Yeni geliştirdikleri plazma tipi ısıtıcının cep telefonu ile ev dışından açılıp kapatılabildiğini aktaran Davran, "Biz salonun belli bir yerini ısıtmıyoruz. Bütün oda ısınıyor. Eksi otuz derecede siz içeride gömlekle oturabilirsiniz." diyor. Davran'ın çıkış noktası güneş olmuş. Buna göre nano teknoloji ile ışık panele hapsediliyor ve odanın her yeri eşit derecede ısınıyor. 25 metrekarelik bir oda için bir panel yeterli. Oda büyük ve genişse panel sayısını artırmak gerekiyor. Davran, "Bir panelin kullanıldığı sürece yaktığı elektrik 25 yeni kuruş. Ayaklı ısıtıcılarda ise aynı büyüklükte bir oda 75 kuruşa ısınıyor." ifadelerini kullandı. Plazma ısıtıcılar şu an seralarda, tavuk çiftliklerinde, büyük mağazalarda kullanılıyor.

Ar-Ge'ye 1 milyon yeni lira harcadı

Üç yıllık bir çalışma sonunda cihazda istenilen kaliteye ulaştıklarını anlatan Davran, Ar-Ge için 1 milyon YTL harcadıklarını söyledi. Dünyada ve Türkiye'de patent hakkını Pestgo'nun aldığı cihaz için kullanılan malzemeler de tamamen yerli. Davran, camın üretiminin Şişecam'da yapıldığını ancak ürüne yönelik yoğun talebin kendilerini cam fabrikası arayışına ittiğini belirtiyor: "2010'da kendi fabrikamızı kuracağız. Çünkü işin sırrı camda. Şimdilik siyah cam kullanıyoruz. Fakat önümüzdeki dönem farklı seçeneklerle müşterilerimizin karşısına çıkacağız. Banyolar için boy aynası ilk sırayı alıyor. Beyler tıraş olurken, hanımlar makyaj yaparken ısınacak. Dekorasyona uygun cihazlar da tasarlayacağız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/taklitler-biktirdi-plazma-tipinde-isitici-uretti_65395.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • plazma tipindeki isitici hakkında fiyatı hakında bilgi sahibi olmak istiyorum. ozerkilicsaymaz@hotmail.com YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!