Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Taksim Camisi'nin Elbisesi Değişiyor!

Taksim Camii projesini hazırlayan Ahmet Vefik Alp ve ekibi, projeyi Başbakan Erdoğan'ın beklentileri doğrultusunda revize ediyor. İki ayrı alternatif proje tamamlanmak üzere. Alp, "Projenin elbisesi biraz değişiyor. Sonra Başbakan'ın talimatını bekleyeceğiz" dedi.

yapi.com.tr
Taksim Camisi'nin Elbisesi Değişiyor!

Çamlıca Camii için ilk kazma vurulup inşaat faaliyetleri başlatılırken, Taksim'e yapılacak cami projesi de hız kazandı. Taksim Camii projesini hazırlayan Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp ve ekibi, "Başbakan Erdoğan'ın beklentileri doğrultusunda ana projeyi değiştirmeden klasik cami üslubunun daha fazla sentezlendiği iki versiyon daha hazırlıyor."

'RİCA ETTİLER ANLADIK'

Habertürk'ün haberine göre, Prof. Alp projeyle gelinen noktayı şöyle anlattı: "Her ne kadar birebir görüşme imkanı bulamadıysak da Sayın Başbakanın modern üslupla hazırladığımız projede, daha fazla klasik unsur yer almasını istediğini öğrendik. Projeyi yürüten Taksim Camii Kültür ve Sanat Vakfı yöneticileri de ricada bulundu. Biz de bu talebi anlayışla karşıladık. Kesinlikle eskinin bir kopyası olmayacak. İnandığımız mimari prensipleri yaralamadan eski unsurların sentezlenmesi ve zamanın durdurulması yönünde bir çalışmamız var. Projenin iki yeni versiyonu hazırlanıyor. Vakıf o alternatifleri de Sayın Başbakana ulaştıracak. Ondan sonra kendilerinin talimatlarını bekleyeceğiz."

'HUKUKİ ENGEL KALMADI'

Projenin durdurulması yönünde açılan davaların reddedildiğini ve önünde hukuki olarak hiçbir engel kalmadığını hatırlatan Prof. Alp, "Aşağı yukarı 1.5 yıllık bir çalışmanın ardından ortaya koyduğumuz proje çok beğeni kazanmış, Uluslararası Mimarlar Birliği tarafından 159 proje arasından birinci seçilmişti. Belki elbisesi değişecek biraz. Zaten arsa çok küçük. Çok farklı şeyler de yapmak mümkün değil. Vakıf daha önce birçok proje yaptırmış ama kabul görmemiş" diye konuştu.

7 KAT İNİLECEK

Alp'in Taksim Cumhuriyet Camii ve Dinler Müzesi adlı projesi, onaylanması halinde 1500 kişinin namaz kılabileceği camide yerin yedi kat altına inilerek, oditoryum, otopark, kültür merkezi, tv stüdyoları, lokanta, kütüphane ve bir de Dinler Müzesi yapılacak.

‘İki versiyonu Başbakan’a takdim edeceğiz’

Taksim Camii Kültür ve Sanat Vakfı Genel Sekreteri Mustafa İmamoğlu da Taksim Camii Projesi'ndeki gelişmeleri şöyle değerlendirdi: "Sayın Ahmet Vefik Alp'in hazırladığı ana proje üzerinde bazı değişiklikler yapılıyor. Klasik cami mimarisi üsluplarının işlendiği iki yeni versiyon hazırlanıyor. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra Sayın Başbakanımız tarafından görüşmek için çağrıldığımızda, bu yeni versiyonları da kendisine takdim edeceğiz. Projelerden birinin onaylanması halinde inşaat çalışmalarının da hemen başlayacağını düşünüyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/taksim-camisinin-elbisesi-degisiyor_106803.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!