Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Taksim Meydanı’na Cumhuriyet Müzesi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Meydanı’ndaki tarihi maksemi (Su Deposu) Cumhuriyet Müzesi’ne dönüştüreceklerini açıkladı.

ibb.gov.tr
Taksim Meydanı’na Cumhuriyet Müzesi

stanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Meydanı’ndaki tarihi maksemi (Su Deposu) Cumhuriyet Müzesi’ne dönüştüreceklerini açıkladı. Saraçhane Belediye Sarayı’nda gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Meydanı’ndaki 275 yıllık tarihi Taksim Maksemi’ni ( Tarihi Su Deposu) Cumhuriyet Müzesi’ne dönüştüreceklerini söyledi. Kadir Topbaş, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun projeye onay verdiğini ve bin metrekarelik müzenin açılışını 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na yetiştirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Taksim Maksemi hakkında…
İstiklal Caddesi ve Taksim Caddesi’nin birleştiği yerde bulunan su maskeninin inşasına III. Ahmed döneminde, Boğaziçi kıyı yerleşimlerinin su sorununu çözmek amacıyla başlandı, inşaat I. Mahmud döneminde de devam etti ve 1731 yılında Taksim Suyu Tesisleri’yle birlikte tamamlandı. Suyun şehre dağıtıldığı yer olan Taksim Maksemi, sekiz köşeli küfeki taşından bir gövdeye ve yine piramidal, sekiz köşeli bir çatıya sahip.

Maksemin yuvarlak kemerli giriş kapısının üstünde de 1732 tarihli üç beyitlik kitabesi bulunuyor. Bu kapının üzerinde yay kemerli pencere ve iki yanında klasik Türk üslubunda kuş evleri yer alıyor. Maksemin Harbiye yönünde yüründüğünde görülen duvar da (Taksim Haznesi) geçmişte herhangi bir sebeple makseme gelen suyun kesilmesi halinde depodan su sağlanmak amacıyla yapıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/taksim-meydanina-cumhuriyet-muzesi_56071.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!