Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Taksim'de 17 Katlı Otel, Rezidans ve AVM'ye Danıştay da Dur Dedi

Üç yıl önce İstanbul 1’inci İdare Mahkemesi’nin verdiği durdurma kararını Danıştay da onadı; ancak dört yıl önce başlayan 17 katlı otel, rezidans ve AVM inşaatında sona da gelindi.

yapi.com.tr
Taksim'de 17 Katlı Otel, Rezidans ve AVM'ye Danıştay da Dur Dedi

Dört yıl önce Taksim’de, tarihi Maksim Gazinosu ile Majik Sineması’nı da içine alan ve büyük bölümü imarda “yeşil alan”  olarak geçen arazide 17 katlı otel, rezidans ve AVM inşaatı başladı. İnşaata komşu otellerden birkaçının sahibi Ali Durucan, o tarihten bugüne inşaatın durdurulması için hukuk mücadelesi veriyordu.

Durucan, dört yıl önce İstanbul 1’inci İdare Mahkemesi’ne başvurdu. İstanbul Büyükşehir ve Beyoğlu Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan şikâyetçi oldu. Davayı iki ay önce kazandığını, inşaatın ruhsatının iptal edildiğini yani durdurulduğunu, 2013 Aralık’ında tesadüfen öğrendi. Çünkü karar, mahkeme başkanı imzalamadığı için taraflara tebliğ edilmiyor, inşaat devam ediyordu.

Durucan, bu kez kararın taraflara tebliği için mahkemeye başvurdu. Karar ulaştığında,  9 katı biten inşaata 6 kat daha eklenmişti. Hürriyet Gazetesi'nden Gülden Aydın'ın haberine göre Durucan, “Beyoğlu Belediyesi’ne gidip inşaatı durdurmalarını istedim. Resmi tebligat gelmediğini söylediler. Alıp elden götürdüm, inşaat gene durmadı. Bunun üzerine avukatım Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu. İnşaat da böylece durdu” dedi.

Danıştay ruhsat iptalini onadı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İBB ile Beyoğlu Belediyesi ve Taksim Otel ve AVM inşaatının sahibi Tuna İnşaat, İdare Mahkemesi’nin durdurma kararına itiraz ederek Danıştay’a başvurdu. Birkaç gün önce Danıştay 6’ıncı Daire’den 2015/3411 no.lu karar çıktı. “İstanbul 1’inci İdare Mahkemesi’nce verilen karar ve dayandığı gerekçe hukuk ve usule uygun olup bozulmasını gerektirecek bir sebep bulunmamaktadır. Tebliğ tarihini izleyen günden itibaren 15 gün içerisinde kararın düzeltilmesi yolu açık olmak üzere oy çokluğu ile karar verildi”

Durucan, bu kararın, inşaat ruhsatının iptali ve yıkılması anlamına geldiğini söylüyor.  Avukatı Handan Ersoy da “Yerel mahkeme kararlarında temyiz makamı olan Danıştay 6’ıncı Dairesi, yerel mahkemenin kararını haklı ve yerinde buldu, onadı. Müvekkilimin şikayetçi olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı, İBB ve Beyoğlu Belediyesi, 15 gün içinde yeniden aynı daireye itiraz ederek başvurabilir. Ancak Danıştay, yüzde 99 ihtimalle bu kararınaıonaylayacak” diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/taksimde-17-katli-otel-rezidans-ve-avmye-danistay-da-dur-dedi_133055.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!