Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Talan Planına İtiraz!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Datça-Bozburun Koruma Bölgesi için hazırladığı ve tepki çeken 1/25 bin ölçekli revizyon imar planlarına, Mimarlar Odası’yla Şehir Plancıları Odası itiraz etti.

yapi.com.tr
Talan Planına İtiraz!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Datça-Bozburun Koruma Bölgesi için hazırladığı ve tepki çeken 1/25 bin ölçekli revizyon imar planlarına, Mimarlar Odası’yla Şehir Plancıları Odası itiraz etti.

Cumhuriyet'ten Emre Döker'in haberine göre Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, bu süreçte hükümete yakın iş çevrelerinin kıyılardaki hareketlerinin yakından izlenmesi gerektiğini belirterek, “Daha önce yaşandığı gibi kıyılarda yapılacak kaçak yapılar affedilecek. Urla villalarında olduğu gibi hukuka aykırı olan yapılar yasal hale getirilecek. Hükümete yakın iş çevreleri bu dönemde kaçak yapılara yönelebilir” dedi. Muhçu, Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın Aralık 2012’de, “kıyıyla ilgili planların kısa sürede hazırlanacağını ve tüm kıyıların planlanacağını” açıkladığını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da Datça açıklarındaki bir tekne gezisinde, kıyılardaki kaçak yapılara izin verilmeyeceğini söylediğini anımsattı.

Talan planlarının bu tarihte hızlandığını şimdi ise ayrıntılarının ortaya çıkmaya başladığını belirten Muhcu, “Erdoğan’ın talimatıyla kıyıların planlanması adıaltında başlayan bu süreçte artık yasal düzenlemeler ortaya çıkmaya başladı. Bu düzenlemelerle kıyıların yapılaşmaya açılması, betonlaşması söz konusu olacak” diye konuştu. Torba yasalarla getirilen düzenlemelerden birinin de kıyılarda yapılmış kaçak yapıların, plan marifetiyle affedilmesi olduğuna dikkat çeken Muhçu, “Hükümete yakın iş çevrelerinin bu yöndeki uygulamalarına bir anlamda imar affı getirilecek. Yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında gündeme gelen ve Erdoğan’a tahsis edildiği öne sürülenUrla villaları da bu kapsamda kurtarılacak. Bu süre içinde hukuka aykırı, kaçak, kuralsız yapılaşmalar artabilir” dedi. Datça planları hazırlanırken yerel yönetimlerin görüşünün bile alınmadığını da anımsatarak, “Burada açık bir merkezi otoriter müdahale, rant amacıyla kullanılıyor. Bunun sonuçları korkunç olacaktır” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/talan-planina-itiraz_119994.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!