Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Tam Bir Mirasyedi Gibi Davranıyoruz"

Birkaç haftadır yine İstanbul’un ‘Dünya Miras Listesi’nden ‘Tehlike Altındaki Miras Listesi’ne düşürülmesini / düşürülmemesini tartışıyoruz. 2006’da ve daha önceleri de olduğu gibi. İstanbul’un 1985 yılında ‘Dünya Miras Listesi’ne alındığını düşünürsek, öyle görünüyor ki hep 1985 yılındayız.

yapi.com.tr
"Tam Bir Mirasyedi Gibi Davranıyoruz"

stanbul, Karasurlarında yapılan yanlış restorasyonlar, Süleymaniye, Zeyrek ve Tarlabaşı için alınan yenileme kararları ve Sulukule'de yapılması düşünülen Osmanlı Mahallesi nedeniyle zaten yeterince bunalmışken, üzerinde Four Seasons Oteli'nin ek yapısının yükseldiği tarihi Bizans Sarayı ve sonrasında havada uçuşan demeçler, 'Burası Türkiye, olur böyle' dedirtecek cinstendi.

www.yapi.com.tr'nin kardeş sitesi mimarizm.com, İstanbul'un 'Dünya Miras Listesi'nden 'Tehlike Altındaki Miras Listesi'ne düşürülmesi / düşürülmemesi ile ilgili gelişmeleri İCOMOS Türkiye Başkanı Prof. Dr. Nur Akın ile konuştu.

UNESCO heyetinin gelme tarihinin yaklaşması ile birlikte tartışmalar yeniden alevlenmiş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bazı çalışmaların tamamlanmadığı gerekçesiyle Şubat başlarında yapılacak ziyaretin Mayıs ayına ertelenmesini istemişti.

Prof. Dr. Nur Akın, tam bir mirasyedi gibi davrandığımız görüşünde. Hele İstanbul gibi bir kent için, Dünya Mirası Listesi'nde yer almanın bir prestij meselesi olduğunu vurgulayan Akın, ancak bunun gereklerinin yerine getirilmesi gerektiğini söylüyor: "Litvanya'daki toplantıdan bu yana olumlu olarak sadece Surlardaki restorasyon çalışmaları üzerine uluslararası bir çalıştay yapıldı. Bu, zaten beklenen bir şeydi ve oldukça da yararlı oldu. Süleymaniye ve Zeyrek’te çok şey yapıldığı söyleniyor, ama şeffaflık olmadığı için projelerin niteliği konusunda bir bilgimiz yok".

Röportajı okumak için tıklayınız

http://www.yapi.com.tr/haberler/tam-bir-mirasyedi-gibi-davraniyoruz_59220.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!