Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tamamı Türk Yapımı Tramvaylar Hazır

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin daveti üzerine Bursa'ya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tramvay ve vagon üretiminin yapıldığı fabrikayı gezdi. Tamamı Türk mühendisler tarafından tasarlanan tramvaylar, yakın bir gelecekte İstanbul ve diğer şehirlerin caddelerinde boy gösterecek.

Gazete Habertürk
Tamamı Türk Yapımı Tramvaylar Hazır

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin daveti üzerine Bursa'ya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tramvay ve vagon üretiminin yapıldığı fabrikayı gezdi. Tamamı Türk mühendisler tarafından tasarlanan tramvaylar, yakın bir gelecekte İstanbul ve diğer şehirlerin caddelerinde boy gösterecek.

Tramvaylar Bursa'dan yola çıkacak

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin daveti üzerine Bursa'ya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tramvay ve vagon üretiminin yapıldığı Durmazlar Makine'yi gezdi. Tramvay üretimi hakkında bilgiler alan Topbaş, "Bana ilk söylendiğinde karoser imalatının dışına çıkılamaz sanıyordum. Ama buradaki Ar-Ge çalışmalarını görünce bu işin başaracağına inandım" dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı projeler doğrultusunda tasarlanan tramvayların üretim merkezi olan Durmazlar Makine'yi gezen Topbaş ve Başkan Altepe'ye tramvay ile vagon imalatı kapsamında yürütülen çalışmalarda gelinen son nokta hakkında sunum yapıldı. Tamamen Türk mühendisler tarafından tasarlanan tramvayların yürüyen aksamlarını oluşturan motorlu bogilerin de Bursa'da üretileceği vurgulandı. Tramvay üretimi kapsamında özel bir Ar-Ge birimi oluşturduklarını ve yazılımları da kendilerinin yaptığını dile getiren Durmazlar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz, araçların önüne konulacak lazer izleme istemi sayesinde raylar üzerinde bir tehlike olup olmadığının önceden tespit edilebileceğini, araçların her türlü teknolojik donanıma sahip olacağını ifade etti.

Karoser imalatı bekliyordum şaşırdım

İstanbul Ulaşım A.Ş. olarak kendilerinin de vagon üretimi konusunda çalışmaları olduğunu ve tramvay üretimi konusunda Bursa Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde olduklarını ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, çalışmalardan çok etkilendiğini söyledi. Bu kadar kapsamlı bir çalışma beklemediğini dile getiren Topbaş, "Bu projeyi ilk duyduğumda karoser imalatı dışında bir şey yapılamaz sanıyordum. Ancak burada ciddi bir Ar-Ge çalışması olduğunu gördüm. İstanbul Ulaşım A.Ş. olarak biz de bu projeye destek veriyoruz. Bu projeyi ilk günden beri önemseyen ve önemli mesafe kat eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe ve ekibini kutluyorum. Bursa bu işi de başaracağını şimdiden ortaya koyuyor" dedi.

İstanbul'un tecrübesiyle Bursa'nın birikimini kullanıyoruz

Metro vagonu ve tramvay üretimi konusunda İstanbul'un tecrübesiyle Bursa'nın birikimini en iyi şekilde kullandıklarını dile getiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise raylı sistem ağının Türkiye genelinde yaygınlaştığına dikkat çekti. İstanbul ve Bursa'nın adeta her köşesine ray döşendiğini kaydeden Başkan Altepe, "Bu yüzlerce vagona ihtiyaç olacak demektir. Biz mevcut tramvaylardan daha gelişmişini ve daha hesaplısını üretmek üzere yola çıktık. Dünya caddelerinde Türk markalı vagonların dolaşmasını hedefliyoruz. Bu bağlamda İstanbul Ulaşım A.Ş.'nin tecrübelerinden de faydalanıyoruz. Bu yılsonunda numune aracımızın raylara çıkmasını planlıyoruz" diye konuştu.

Başkan Altepe ve Topbaş, çalışmaları süren ilk tramvayın içinde de incelemelerde bulundu.

AHT

http://www.yapi.com.tr/haberler/tamami-turk-yapimi-tramvaylar-hazir_81101.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!