Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tanık: En Fazla Geciktirir

Çankaya Belediyesi’nin SSK İşhanı yerine meydan ve küçük bir bölümüne de hizmet binası yapma planı Anakent Belediye Meclisi tarafından engellendi. Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’in görüşü doğrultusunda SSK İşhanı’nın yerine yalnızca meydan yapılmasına izin verilmesi yönünde karar alındı. Çankaya Belediye Başkanı Bülen Tanık kararı, kararın

Cumhuriyet Ankara
Tanık: En Fazla Geciktirir

Çankaya Belediyesi’nin SSK İşhanı yerine meydan ve küçük bir bölümüne de hizmet binası yapma planı Anakent Belediye Meclisi tarafından engellendi. Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’in görüşü doğrultusunda SSK İşhanı’nın yerine yalnızca meydan yapılmasına izin verilmesi yönünde karar alındı. Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık kararı, kararın kendilerine tebliğ edilmesinin ardından iptali için hukuki süreci başlatacaklarını belirterek, “Bu bizi en fazla geciktirir” dedi.

Çankaya Belediyesi, Kızılay’daki SSK İşhanı’nı yıkıp yerine meydan yapma kararı aldı. Belediye 6 bin 176 metrekare alanın yaklaşık bin metrekarelik bölümüne de belediye hizmet binası inşa etmeyi planladı. Ancak, Anakent Belediye Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun SSK İşhanı’nın yıkılmasına onay veren raporunda alana yeniden bir bina yapılması imar değişikliği ile engellendi.

Raporda, Helenistik dönem kent merkezlerinden başlamak üzere, Ortaçağ ve Rönesans kentlerinde, merkezlerin toplanma yeri niteliğinin korunmasına özen gösterildiği belirtildi. Raporda, “Bu amaçla Helenistik dönemin agorası gibi geniş açık alanlar ve meydanlara yer verilerek, pazar ve alışveriş imkânları ile beraber Sokrates gibi tarihin en önemli filozoflarının halkla buluştuğu açık alanların kent merkezlerinin bir parçası olmasının sağlandığı” dile getirildi.

‘Kent meydanına sahip değil’

Raporda Ankara’nın, “Yeni kent merkezini oluşturan Kızılay’ın birkaç yaya aksı dışında kent meydanına sahip olmadığı, Selanik, Sakarya caddeleri ve diğer yaya yollarının kavşağında, kentin en önemli toplu taşım ağı olan Metro ve Ankaray’ın kesişim noktasında, kent merkezini temsil edecek ve bütünleyecek çok amaçlı bir meydana ihtiyaç olduğuna” dikkat çekildi. “Kızılay kent merkezinde gerçekten bir açık alan, kent meydanı ihtiyacının bulunduğu”nun kaydedildiği raporda, bu eksikliğe dayalı olarak, demokratik toplumsal tepkilerin, mitinglerin Abdi İpekçi Parkı’nda yapılmak durumunda kalındığı, doğal SİT alanı olan bu parkın sürekli tahrip edildiği de dile getirildi.

‘Altı otopark olmalı’

Raporda “Meydan tanziminin çağdaş kentleşmenin bir gereği olacağı, kent meydanında eksikliği duyulan otopark sıkıntısının çözümüne katkı için de bu alanın önemli bir fırsat oluşturacağı” görüşüne yer verildi. Komisyon ayrıca, “Taşınmaz malikinin binada bulunan ticari aktivite, idari ve hizmet sektörünün mağduriyetine sebep olmamak için fiili durumun korunması gerektiği, ancak yıkılıp yeniden yapılanma halinde sahanın kent meydanı yapılması, bodrum katlarının da ulaşım çözümüyle birlikte katlı otopark ve müştemilatına tahsisinin doğru ve akılcı ve planlama yaklaşımı olacaktır” kararı alındı.

Alınan kararı, “Bu binayı yıkmayalım diye bir karar aldı. Yıkılması durumunda ‘Buraya bina yaptırmam’ niteliğinide plan değişikliği yaptı” sözleriyle değerlendiren Tanık, “Binayı yıkma’ diyor. ‘Binayı yıkma, olduğu gibi kalsın.’ Binayı yıkmazsam o plan değişikliği ile yapacağı bir şey yok çünkü. 1950’li yıllardan beri yürürlükte olan planda orada belediye binası olmasını engelleyecek bir düzenleme yok. Bu yaklaşım hukuk, insan mantığı ve vicdanı ile bağdaşmaz” dedi. Alan ile ilgili Çankaya Belediyesi lehine yargı kararı bulunduğunu anımsatan Tanık, “Danıştay kararı hizmet binası yapılmasına izin veren ve gerekli gören bir karar. Anakent Belediyesi’nin aldığı karar ‘Yıkarsansız başka bir şey yaptırmam’, ‘Yaptırmam ve yıktırmam’ feryadıdır. Orası önünde sonunda Emek Meydanı ve belediye hizmet binası olacak. Alınan karar bizi en fazla geciktirir. Kararın bize tebliğinden yasal süreç içerisinde en hızlı şekilde iptali konusunda hukuki adım atacağız” diye konuştu.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/tanik-en-fazla-geciktirir_86370.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!