Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TAP'ın Maliyeti 4,5 Milyar Euro

TAP Genel Müdürü Bradshaw, TAP’ın toplam maliyeti 4,5 milyar euro olacağını açıkladı. 2017 içinde TAP'ın finansman çizelgesinin netleşmesi bekleniyor.

yapi.com.tr
TAP'ın Maliyeti 4,5 Milyar Euro

Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) Genel Müdürü Ian Bradshaw, projenin planlanan şekilde ve takvime uygun olarak ilerlediğini belirterek, "Daha önce belli olmayan sözleşme fiyatları nedeniyle net bir rakamdan bahsedemiyorduk. Ancak artık söyleyebiliriz. TAP'ın toplam maliyeti 4,5 milyar euro olacak." dedi.

Bradshaw, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) Avrupa ayağı olan TAP'ın geliştirme takviminin tamamen Şah Deniz 2'nin geliştirilmesiyle uyumlu olarak planlandığını söyledi.

TANAP'a doğalgaz sağlayacak Şah Deniz-2 faz sahası ile eş zamanlı ilerleme gösterdiklerini dile getiren Bradshaw, "Şah Deniz Konsorsiyumu ilk gaz satışını 2018 sonunda Türkiye ve Gürcistan'a gerçekleştirecek. Avrupa'ya ilk gaz gönderimi de bundan yaklaşık 1 yıl sonra 2020'nin başlarında planlanıyor." diye konuştu.

Bradshaw, TAP'ın Avrupa için stratejik bir proje olduğunu ve özellikle Güneydoğu Avrupa'da doğalgaz kaynaklarını çeşitlendirme açısından büyük önem taşıdığını anlattı.

8 milyon iş saatinden fazla çalışma

Geçen yıl aralıkta yapılan kapsamlı veri tabanlı entegre izleme sistemi (SCADA) sözleşmesiyle proje maliyetinin netleştiğini belirten Bradshaw, "Daha önce belli olmayan sözleşme fiyatları nedeniyle net bir rakamdan bahsedemiyorduk. Ancak artık söyleyebiliriz. TAP'ın toplam maliyeti 4,5 milyar euro olacak. Bunun içine 2009'dan beri devam eden dizayn ve mühendislik çalışmaları da dahil edildi." dedi.

Bradshaw, bu yılın ilk çeyreğinde projenin kompresör istasyonları inşaatına da başlanacağını söyledi.

Projenin açık deniz bölümünün (offshore) 2018-2019 döneminde yapılacağını bildiren Bradshaw, şunları kaydetti:

"2016 yazında arkeolojik araştırmaların yanı sıra zeytin ağaçlarının bölgeden taşınması gibi işlemleri de tamamladık. Jeolojik çalışmalarımız da bu anlamda tüm hızıyla sonuçlandırılıyor. Projeye genel olarak bakıldığında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası ile bir dizi OECD ülkesinin ihracat kredi garanti kuruluşlarından da mal ve hizmet tedariki konusunda finansman bekliyoruz. 2017 içinde TAP'ın finansman çizelgesini netleştireceğiz."

Bradshaw, proje kapsamında 8 milyon iş saatinden fazla çalışmanın büyük kazalar yaşanmadan, güvenli bir şekilde gerçekleştirildiğini kaydetti.

TAP, Türk-Yunan sınırında başlayarak Yunanistan'ın kuzeyinden Arnavutluk'a ve oradan da Adriyatik Denizi'ni geçerek İtalya doğalgaz şebekesine bağlanacak.

Başlangıç kapasitesi 10 milyar metreküp olarak belirlenen boru hattının uzunluğu 878 kilometre olacak.

ETİKETLER: TAP
http://www.yapi.com.tr/haberler/tapin-maliyeti-4-5-milyar-euro_155561.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!