Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tapu Kadastro, 'Güven Verebilmek için' A'dan Z'ye Değişiyor

Adı sık sık yolsuzluklarla anılan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, vatandaşta "güven yaratabilmek" amacıyla kurumun imajını yenilemeye hazırlanıyor. Bu çerçevede kurumun tabelasından çalışma düzenine kadar her şey elden geçirilecek. İşlemlerde suistimalin önüne geçilebilmek için memurun inisiyatifini azaltmaya yönelik elektronik sistemlere

Referans GazetesiAdı sık sık yolsuzluklarla anılan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, vatandaşta "güven yaratabilmek" amacıyla kurumun imajını yenilemeye hazırlanıyor. Bu çerçevede kurumun tabelasından çalışma düzenine kadar her şey elden geçirilecek. İşlemlerde suistimalin önüne geçilebilmek için memurun inisiyatifini azaltmaya yönelik elektronik sistemlere ağırlık verilecek. Fazla görülen işlemler sadeleştirilecek, belge sayısı azaltılacak.

Konuya ilişkin açıklama yapan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zeki Adlı, ihale gerçekleştirildikten sonra proje için 52 hafta boyunca Ankara'da bir kadastro, iki tapu müdürlüğü ile Genel Müdürlük merkezinde pilot uygulama yapılacağını, ardından çalışmanın 2 yıl içinde ülke geneline yaygınlaştırılacağını bildirdi. "Tapunun soğuk yüzünü, yıpranan yüzünü silip yeni bir yüzle vatandaşın karşısına çıkalım istiyoruz" diyen Adlı, personele, vatandaşla "daha nitelikli, hoşgörülü" ilişki kurabilmesi için de eğitim verildiğini söyledi. Adlı, öngörülen yapıya ilişkin şunları kaydetti:

"Vatandaş müdürlüğe geldiği zaman bir defa neyle karşılaşacağını bilecek. İçeri girdiği zaman neyi, nasıl yapacağı ile ilgili bilgisayar düzenekleri kuracağız, panolar asacağız, bilgilendirme formları, broşürler koyacağız. Memuru da buna göre, vatandaşla nasıl iletişim kurması gerektiği konusunda yetiştireceğiz. Tamamen yeni bir görünümle, yeni bir yüzle vatandaşın karşısına çıkmak, vatandaşa çok daha kalite hizmet vermek istiyoruz."

15 Ekim'de ihale çıkılıyor

"Tapu'yu A'dan Z'ye yeniliyoruz" diyen Adlı, proje için 15 Ekim'de ihaleye çıkılacağını bildirdi. Adlı, ihaleyi alan firma ile beraber çalışacaklarını ifade ederek, "Gidip müdürlüklerimize bakacaklar, inceleyecekler, müdürlüğü tamamen onların istediği şekle getireceğiz. Onlar imajı çizecek. Müdürlüklerdeki çalışma düzeni, bürokratik şeyler elden geçirilecek, yerleşim düzeni, vatandaş ilişkileri, bilgisayar ile ilgili düzenekler, oturma ile ilgili düzenekler, oturma şekli, mobilyalarımız..." dedi.

"Yeni imaj, yolsuzluk iddialarını ortadan kaldırabilecek mi?" sorusu üzerine Adlı, tapu ve kadastro müdürlüklerinde "sahte işlemin" mümkün olmadığını, çünkü hata tespiti halinde "zaman aşımına" tabi tutulmaksızın kusurun memurdan rücu edildiğini anlattı. Adlı, "Memurun böyle bir sorumluluğu varken bilerek sahte, yanlış işlem yapması mümkün değil" diye konuştu.

Sıkıntının kaynağına yönelik soru üzerine de Adlı, işlemlerin öne çekilmesi, daha hızlı yapılması veya işlem yapılıp bittikten sonra dahi vatandaşın memura 3-5 kuruş vermek gibi alışkanlığının Türkiye'de kırılamamış olması gibi nedenlerden dolayı olumsuzluklar yaşadıklarını dile getirdi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/tapu-kadastro-guven-verebilmek-icin-adan-zye-degisiyor_64010.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!