Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tapu Müdürlüklerinde Cep Telefonuna Yasak

Tapu sicil müdürlüklerinde personelin hizmet binası içerisinde cep telefonu kullanmasının ''sakıncalı'' olduğu gerekçesiyle engellenmesi kararlaştırıldı.

yapi.com.tr
Tapu Müdürlüklerinde Cep Telefonuna Yasak

STRONG>Tapu sicil müdürlüklerinde personelin hizmet binası içerisinde cep telefonu kullanmasının ''sakıncalı'' olduğu gerekçesiyle engellenmesi kararlaştırıldı.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 20. Bölge Müdürlüğü, tapu sicil müdürlüklerine ''cep telefonu'' konulu bir yazı gönderdi.

Yazıda, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nde 6 Nisan 2010 tarihinde yapılan değerlendirme toplantısında alınan karar uyarınca, ''tapu sicil müdürlüklerinde tüm personelin hizmet binası içerisinde cep telefonu kullanımının sakıncalı olduğu ve engellenmesi gerektiğinin bildirildiği'' belirtildi.

Tapu sicil müdürlüklerine gönderilen yazıda, ''Hizmet binası içerisinde tüm personelin cep telefonu konuşmalarının sonlandırılması, iletişimin şahsi ve özel işlere sirayet etmeyecek şekilde müdürlüğün dahili telefonu vasıtasıyla sağlanması, yine işlem servisi içerisinde cep telefonu kullanımının yasak olduğuna dair yazı asılması ve buna rağmen görüşme yapılmak istenmesi halinde usulünce uyarılması'' istendi.

Türk İmar-Sen Genel Merkezi, uygulamayla ilgili olarak Tapu Kadastro Genel Müdürlüğüne yazılı olarak itirazda bulundu.

Haberleşme hürriyetine kısıtlama

Sendika Genel Başkanı ve Genel Mevzuat Sekreteri Mehmet Başpınar imzasıyla gönderilen yazıda, bu kararla, ilgili personelin teknolojik imkanlardan mahrum bırakıldığı ve haberleşme hürriyetinin kısıtlandığı savunuldu. Yazıda, şunlar kaydedildi:

''Ayrıca kurum dahilinde, cep telefonu ile konuşulması ile oluşan sakıncanın kişileri ilgilendirdiği, cep telefonu kullanımından kaynaklanan hukuka aykırı bir fiil varsa bu fiili işleyenin şahsen sorumlu olduğu hukuken bilinen bir kaidedir. Fertleri ilgilendiren bir konuda tüm personelin iletişim vasıtalarından mahrum bırakılması açıkça hukuka aykırıdır.''

Belirtilen nedenlerle konu hakkında gerekli düzenlemenin yapılmasını isteyen sendika, konuyla ilgili olarak ivedilikle bilgi talep etti.

Telefon dinlemeleri yüzünden yasaklandı

Türk İmar-Sen'den Necati Alsancak, idarenin, zaman zaman gündeme gelen soruşturmalarda yapılan telefon dinlemelerine personelin konuşmalarının da takılması nedeniyle böyle bir uygulamaya gittiğini söyledi.

Teknolojinin geliştiği, cep telefonu hayatın vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri haline geldiği günümüzde böylesine bir yasağın söz konusu olamayacağını ifade eden Alsancak, bazı personelin konuşmaları dinlemelere takıldı diye tüm personele cep telefonu kullanımını yasaklamanın ve herkesi cezalandırmanın izaha muhtaç olduğunu belirtti.

Çalışanlara, görüşmeleri müdürlük telefonlarından yapmalarının söylendiğini anlatan Alsancak, şunları kaydetti:

''Bu uygulamaya bazı illerde başlandı ve kısa sürede tüm teşkilata yayılması planlanıyor. Bunun da ötesinde personele, 'emlakçılarla yan yana gelmeyin, daireye gelenlerle göz göze gelmeyin' deniyor. Bu tür kararlarla sadece çalışanlara yeni sorunlar yaratılıyor. Biz diyoruz ki, çalışanların mali imkanlarını iyileştirin, döner sermayeden pay verin, çalışanlar da töhmet altında kalmaktan kurtulsun. Oysa buna karşı çıkılıyor. Tapu dairelerindeki arkadaşlarımıza açık cezaevindeymiş gibi işlem yapılıyor. Birkaç kişi olumsuz davranışlar içerisine giriyorsa bunun bedelini bu kişiler ödemeli. Tüm çalışanlara yönelik bir takım yasaklamaların, bütün insanları zan altında bırakmanın bir anlamı yok. Bu tür yöntemlerle uğraşmak yerine insanların ekonomik durumunu iyileştirmenin düşünülmesi gerekiyor. Böyle olursa zaten büyük ölçüde yaşanan olumsuzlukların önüne geçilecektir. Yoksa daha önce kamera konuldu olmadı, şimdi cep telefonu yasağı... Devlete hizmet eden insanları küstürmenin, onurlarını kırmanın anlamı yok.'' (AA)

ETİKETLER: gayrimenkul kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/tapu-mudurluklerinde-cep-telefonuna-yasak-_78861.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!