Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarih Gün Yüzüne Çıkıyor

Mersin’in merkez Mezitli ilçesinde Roma döneminin en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nde toprak altındaki binlerce yıllık tarihi mirasın gün yüzüne çıkarılması için bu yılki kazı çalışmaları başladı.

yapi.com.tr
Tarih Gün Yüzüne Çıkıyor

Pompeiopolis’te yapılan kazılarda yüzeye devrilmiş sütunlarda M.S.525’te yaşanan deprem izlerine rastlandı. Çalışmalarda sütunlu caddenin güney ucundaki karşılıklı 7’şer sütundan 14 sütunu ayağa kaldırıldı. Odatv’de yer alan habere göre; Neolitik, Helenistik, Roma dönemleri gibi birçok dönemi bünyesinde barındıran ve etkileyici yapısıyla hayranlık uyandırtan Soli’de arkeolojik çalışmaların tamamlanmasında sonra eserlerin korunması ve sergilenmesi açısından bir müze kurulması hedefleniyor. Kurulacak müzeyle, sütunlu cadde karadan ve denizden gezilebilir bir hale gelecek. Bu müze bir açık hava müzesi olacak veya bütün alan bir arkeopark haline getirilecek.


Orijinalinde 200 sütunluk anıtsal bir cadde olan sütunlu caddede 1999 yılından beri sürdürülen çalışmalarda mimari açıdan son derece önemli yapılar açığa çıktı. M.S. 5’nci yüzyıla tarihlenen erken Hıristiyanlık dönemine ait bir şapel, Roma dükkanları, Roma imparator ya da üst düzey yöneticilerinin büstleri, sağlık tanrısı Asklepios ve tanrıçası Hygeiea, tanrıların kralı Zeus, adalet tanrıçası Nemesis, bereket tanrıçası Demeter, şarap tanrısı Dionysos gün ışığına çıkarıldı.

Mersin’in merkez Mezitli ilçesinde Roma döneminin en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nde toprak altındaki binlerce yıllık tarihi mirasın gün yüzüne çıkarılması için bu yılki kazı çalışmaları başladı.Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Müzecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı başkanlığında sürdürülen kazılar günümüzden yaklaşık 3 bin 500 yıl öncesine dayanan sütunlu caddede gerçekleştiriliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Mezitli Belediyesi katkılarıyla bu yıl 20’ncisi gerçekleştirilen kazılar 9 Ağustos’a kadar devam edecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarih-gun-yuzune-cikiyor_174102.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!