Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarih Yağmurla Ortaya Çıktı

Aydın’da bir süredir yağan yağmurların ardından, çöplük olarak kullanılan alanın üstündeki tozun ve toprağın akmasıyla tarihi Rum hamamı ortaya çıktı. Üç bölümden oluşan hamamın 110-120 yıllık olduğu, aynı zamanda eğlence mekanı olarak da kullanıldığı belirlendi.

Hürriyet Gazetesi
Tarih Yağmurla Ortaya Çıktı

Aydın'da bir süredir yağan yağmurların ardından, çöplük olarak kullanılan alanın üstündeki tozun ve toprağın akmasıyla tarihi Rum hamamı ortaya çıktı. Üç bölümden oluşan hamamın 110-120 yıllık olduğu, aynı zamanda eğlence mekanı olarak da kullanıldığı belirlendi.

Aydın Eski Eserleri Sevenler Derneği Başkanı Havva Çetintürk, Zafer Mahallesi’nde Ticaret Lisesi’nin karşısında bulunan yıkık dökük hamamın geçen haftalarda çıkarıldığını bildirdi. Adnan Menderes Üniversitesi’nden (ADÜ) dernek üyesi akademisyenlerin hamamı incelediğini ve bir an önce onarılması gerektiği görüşü bildirdiğini aktaran Çetintürk, "Aydın geçmiş dönemlerde Yahudiler, Rumlar ve Ermeniler’in de yoğunlukta yaşadığı bir kültür kentiydi. Onlardan kalan eserler halen yaşadığımız yerlerde varlığını sürdürmekte. Ne yazık ki ilgisizlik ve duyarsızlık nedeniyle bu tarih hazineleri çöplük gibi kullanılmaya başladı. Ortaya çıkan bu Rum hamamının Aydın’a kazandırılması konusunda Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’ndan yardım bekliyoruz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarih-yagmurla-ortaya-cikti_68048.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!