Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihe 'Seçimkondu'

Galata Kulesi'nin gözetleme kulelerinden birinin yanı başına seçimler fırsat bilinerek iki katlı kaçak bina yapıldı. Beyoğlu Belediyesi inşaatı dur

Radikal
Tarihe 'Seçimkondu'

b>Galata Kulesi'nin gözetleme kulelerinden birinin yanı başına seçimler fırsat bilinerek iki katlı kaçak bina yapıldı. Beyoğlu Belediyesi inşaatı durdurmuyor.

İstanbul'un görkemli yapılarından Galata Kulesi'nin bulunduğu ve sit alanı olduğu için çivi bile çakılmaması gereken Galata'ya seçimi fırsat bilen bir esnaf kaşla göz arasında iki katlı bina inşa etti.
Cenevizlerden kalma Galata Kulesi'nin pek çok kişinin bilmediği iki gözetleme kulesi var. Bu iki gözetleme kulesi her ne kadar bakımsızlığa terk edilmiş olsa da hâlâ varlığını koruyor. Ancak tehditler de sürüyor.
Bu tehditlerden biri de Şair Ziya Caddesi üzerindeki Türk-İtalyan Sinagogu ile Ceren Aydınlatma arasında bulunan yere yapılan iki katlı bina. Ceren Aydınlatma adlı işyerinin devamı niteliğinde ve ruhsatsız olarak inşa edilen bina gözetleme kulesinin görülmesini zorlaştırıyor. Beyoğlu Belediyesi, Galata'da oturan fotoğraf sanatçısı Nuri Kaya'nın ihbarı üzerine inşaatın durdurulacağını söyledi. Ancak Şehristanbul Derneği üyeleri geceleri yaptıkları 'baskın'larda inşaat çalışmasının sürdüğünü tespit etti.

Suç duyurusu geliyor
Bunun üzerine dernek başkanı ve sanat tarihçisi Atilla Tuna, Beyoğlu Belediyesi'ne başvurarak inşaatın yıkılmasını istedi. Ancak bu başvurunun da bir yararı olmadı. Beyoğlu Belediyesi'nin gerekli hassasiyeti göstermemesi durumunda savcılığa 'görevi suiistimal'den suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Tuna, binanın yıkılması için de dava açacaklarını söyledi. Tuna, yapının hem İmar Kanunu'na hem de Eski Eserler Kanunu'na aykırı olduğunu vurguladı.


http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihe-secimkondu_10036.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!