Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Tarihe ve Doğaya Saygılı Bir Anlayış İçerisinde…''

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Beyazıt Camisi Hünkar Kasrı'nda çıkan yangının elektrik kontağından kaynaklandığının ve ahşap yapıda zarar oluştuğunun söylendiğini belirterek, ''Orada çalışanların ve müştemilatı kullananların galiba biraz daha dikkatli olması ihtiyacı gün geçtikçe artıyor'' dedi. Konuşmasında Şirince'deki 22 ev hakkında

yapi.com.tr / AA
''Tarihe ve Doğaya Saygılı Bir Anlayış İçerisinde…''

Fotoğraf: Nurhan Çorlu

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Beyazıt Camisi Hünkar Kasrı'nda çıkan yangının elektrik kontağından kaynaklandığının ve ahşap yapıda zarar oluştuğunun söylendiğini belirterek, ''Orada çalışanların ve müştemilatı kullananların galiba biraz daha dikkatli olması ihtiyacı gün geçtikçe artıyor'' dedi. Konuşmasında Şirince'deki 22 ev hakkında çıkan yıkım kararına da yer veren Günay, koruma kurulunun alan için hazırlamış olduğu bir imar planının bulunduğunu ve buna bağlı olarak mahkeme kararları ile yıkım kararlarının olduğunu söyledi.

Bakan Günay, bir gazetecinin, Beyazıt Camisi Hünkar Kasrı'nda çıkan yangınla ilgili sorusu üzerine, İstanbul'a iner inmez telefon mesajıyla konuyla ilgili bilgi aldığını söyledi.

Konuya ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürü ile görüştüğünü belirten Günay, yangının itfaiye tarafından söndürüldüğünü ifade etti. Günay, ''Oradaki ahşap yapıda bir zarar olmuş ve elektrik kontağından olduğu söyleniyor. Geçen hafta Kılıç Ali Paşa'da da böyle bir iddia vardı. Orada çalışanların ve orada müştemilatı kullananların galiba biraz daha dikkatli olması ihtiyacı gün geçtikçe dayatıyor'' diye konuştu.

Bakan Günay, yangının meydana geldiği kurumun Bakanlığına değil, Vakıfler Genel Müdürlüğüne bağlı olduğunu ifade ederek, ''Tarihi eser olduğu için ben de çok yakından ilgiliyim. Bugün de uğrayıp ayrıntılı bilgi almaya çalışacağım. Dikkatle takip ediyorum ama bir saat kadar önce yangının kontrol altına alındığı, hatta durdurulduğu söylenmişti'' şeklinde konuştu.

Şirince'de 22 ev hakkındaki yıkım kararı

Şirince'de 22 ev hakkındaki yıkım kararıyla ilgili soru üzerine Günay, Şirince'yi 20 yıl önce de 2 yıl önce de bildiğini söyledi.

Ertuğrul Günay, Şirince'nin ticarileştiğini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Otantik bir köy yapısı, 20 yıl önce gerçekten keyifliydi, herkesin ilgisini çekiyordu. Şimdi bir panayıra, pazar yerine dönmüş, herkes kendine göre eklentiler, çıkıntılar yapmış ve şu an nefes alamıyorsunuz. Ben son gittiğimde bir an önce kaçma ihtiyacı hissettim. Koruma kurulu imar planı yapıldı. Koruma kurulunun ve daha sonra koruma kurulu kararlarına karşı gidilen mahkemenin kararları var ve yıkım kararları var. Biz bu kararların muhatabı olan arkadaşlarımıza herhangi bir gerginliğe neden olmadan bu düzeltmeleri yapmaları konusunda bir süre verdik, 10-15 günlük. Ancak elimizde yargı kararı var ve kurul kararları var. Ben de gidip Mart başında kendi gözümle göreceğim. Bazı düzeltmeler yapılırsa bizim de kararlarımızı gözden geçirme şansımız olur''.

Bakan Günay, kendi bakanlığının çevresindeki bazı yapıları yıktırdığını anlatarak, ''Yani kendi bakanlığının çevresindeki çirkin yapılaşmaya müsaade etmeyen bir bakanın başkalarının ticari kaygılarına müsaade etmesini kimse benden beklemesin. Hiç kimse de bilimsel ya da siyasal ya da başka bir konumunu istismar edip bu konuları abartmasın. Biz tarihe ve doğaya saygılı bir anlayış içerisinde kültür ve turizm yaşamımızı geliştirmeye çalışıyoruz. 15 günlük süre içerisinde umuyorum ki herkes düzeltmeleri yapar ve bir gerginlik olmaz'' şeklinde konuştu.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihe-ve-dogaya-saygili-bir-anlayis-icerisinde-_85854.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!