Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Çamaşırhane Restore Edildi

1860’lı yılların başında Sultan Abdülaziz Han tarafından saraydaki kişilerin kıyafetlerinin temizlenmesi amacıyla yapılan Sadabad Kasrı Çamaşırhanesi, 160 yıl aradan sonra restore edildi.

yapi.com.tr
Tarihi Çamaşırhane Restore Edildi

İstanbul'un önemli tarihi mekanlarından olan Sultan Abdülaziz Han'ın emaneti Sadabad Kasrı Çamaşırhanesi, 160 yıl aradan sonra restore edildi. Özüne sadık kalınarak restorasyonu yapılan tarihi mekan; sosyal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmak üzere İstanbulluların hizmetine sunuldu.

DHA’da yer alan habere göre; Sadabad Kasrı Çamaşırhanesinin restorasyon çalışmalarının yaklaşık 1 yıl kadar sürdüğünü belirten Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, şunları söyledi:

“160 yıllık tarihi eserin İstanbula hayırlı olmasını diliyorum. Özel bir eser oldu. Burası 1860’lı yılların başlarında Sadabad Sarayının çamaşırhanesi olarak kullanılan bir yerdi. Biz bu yeri Kâğıthanemize tekrar kazandırarak toplantı ve sergi salonu olarak milletimizin hizmetine sunduk. Arkadaşlarımız bütün eserleri baştan aşağı yeniledi. Çalışmalarımız yaklaşık 1 yıl kadar sürdü. Milletimizin bu güzel eserle birlikte, geçmişten almış olduğu geleneği geleceğe taşıyacağına inanıyorum.”

Restorasyon detayları
Sadabad Kasrı Çamaşırhanesinin restorasyon detayları şu şekilde sıralandı:

Röleve restitüsyon ve restorasyon projeleri Kağıthane Belediyesi’nce hazırlanarak Kültür Tabiat Varlıkları Bölge Kurulu’ndan geçirildi. İç mahaldeki çatlak dikişleri, tuğla ve taş tümlemeler yapılarak derzler açılıp yenilendi. Yaklaşık 110 metrekare olan ve 9 metre uzunluğunda bacaya sahip olan yapıda, beden duvarı ile tonoz arası toprak dolgu temizlendi. Aynı zamanda tarihi eserde çatlakların yapısal dikişi yapılarak üstten enjeksiyon yapıldı. Enjeksiyon güçlendirmeden sonra paslanmaz güçlendirme imalatları yapılarak statik güçlendirme tamamlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-camasirhane-restore-edildi_181952.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!