Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihi Cami Çalınan Çinilerine 20 Yıl Sonra Kavuşuyor

Diyarbakır'da Kahramanmaraş merkezli depremlerde hasar alan Hadım Ali Paşa Camisi bir yandan restorasyonla yenilenirken diğer yandan iç duvarlarından 20 yıl önce çalınan ve İstanbul'da bulunan çinilerine de kavuşuyor.

yapi.com.tr/AA
Tarihi Cami Çalınan Çinilerine 20 Yıl Sonra Kavuşuyor

Diyarbakır merkez Sur ilçesi Ali Paşa Mahallesi'nde bulunan ve Osmanlı döneminde Diyarbakır Valisi olan Hadım Ali Paşa tarafından 1534-1537'de yaptırılan cami, tarihi geçmişi ve mimari yapısıyla kentin simge eserleri arasında yer alıyor.

Tarihi cami, 6 Şubat 2023'te meydana gelen depremlerde hasar gördü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyeti ve korumasındaki camide başlatılan restorasyon, bilim heyeti nezaretinde yürütülüyor.

Restorasyon sürerken, 2004'te caminin iç duvarlarından sökülerek çalınan ve İstanbul'da ele geçirilen 136 çini de Diyarbakır'a getirildi.

Çiniler, yapılan konservasyon çalışmasının ardından restorasyon çalışmalarıyla eş zamanlı olarak camide ait oldukları özgün yerlerine yerleştirilecek.

Bu yılın sonunda tamamlanması planlanan çalışmalarla ecdat yadigarı cami yeniden ibadete açılacak.

"Bir hazineyi yeniden kazanma anlamına geliyor"
Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Hakan Demir, Osmanlı döneminin özgün örneklerinden biri olan caminin aynı zamanda bir Mimar Sinan eseri olarak bilindiğini söyledi.

Caminin Kahramanmaraş merkezli depremlerde hasar gördüğünü ifade eden Demir, hasarı gidermek ve yapıyı özgün unsurlarıyla tekrar buluşturmak için başlattıkları çalışmanın sürdüğünü belirtti.

Restorasyonun çeşitli üniversitelerden konusunda uzman kişilerden oluşan bilim heyeti gözetiminde sürdüğünü dile getiren Demir, çalışmayı bu yılın sonunda tamamlamayı hedeflediklerini aktardı.