Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihî Camiler Belediyeye Emanet

Süleymaniye, Sultanahmet gibi tarihî camilerin her türlü bakımını İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapacak. İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve müftülük arasında yapılan protokole göre tarihî ve turistik öneme sahip 22 caminin temizlik, onarım ve güvenliği belediye tarafından sağlanacak.

Zaman Gazetesi/Mükremin ALBAYRAK
Tarihî Camiler Belediyeye Emanet

üleymaniye, Sultanahmet gibi tarihî camilerin her türlü bakımını İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapacak. İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve müftülük arasında yapılan protokole göre tarihî ve turistik öneme sahip 22 caminin temizlik, onarım ve güvenliği belediye tarafından sağlanacak.

İstanbul'da turistlerin ziyaret etmek istediği mekanların başında tarihî camiler geliyor. Bütün dünyada Blue Mosque (Mavi Cami) olarak tanınan Sultanahmet Camii'ni bazı günler 25 bin kişi ziyaret ediyor. Bu camilerde tarihî dokunun korunması ve temizliğinin sağlanması görevini Büyükşehir Belediyesi üstlendi. Belediye meclisinden çıkan karara göre 22 caminin her türlü hizmetini belediye yürütecek.

Cami dernekleri de uygulamaya destek vereceklerini açıkladı. Eminönü Yeni Camii Dernek Başkanı Çetin Palancı, "Belediyenin tarihî camilerin her türlü bakım ve onarımını yapması büyük bir kazanç. Karar bizi sevindirdi. Belediyeye, yapacağı hizmetlerde biz de yardımcı olmaya devam edeceğiz." dedi. Sultanahmet Camii Dernek Başkanı Ramazan Apaydın da tarihî camilere sahip çıkılması çalışmalarının desteklenmesi gerektiğini belirtti. Apaydın, bu camilerde verilen hizmetlerin sabah namazı ile başladığına dikkat çekerek, "Bizim görevimiz sabah namazı ile başlayıp yatsı namazı ile sona eriyor. Belediye bunu dikkate alarak planlama yapmalı. Mesai kavramı ile bu görev yürütülemez." diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-camiler-belediyeye-emanet_54913.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!