Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Çarşı Yeniden Canlandı

Bursa’nın merkezinde yıllardır metruk bir şekilde kaderine terk edilen İpekyolu’ndaki Osmanlı’nın ilk 3 katlı çarşısı olma özelliğini taşıyan Balıbey Hanı, Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyon çalışmalarıyla eski güzelliğine yeniden kavuşturuldu. Balıbey Han’ın ilk katında restoran, ikinci katında el sanatları sergi alanları, üçüncü katında da

Cumhuriyet Gazetesi
1 Tarihi Çarşı Yeniden Canlandı

Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunda başkentliğini yapan, bugün Türkiye’nin beşinci büyük kenti olarak da Türkiye ekonomisinin kalbinin attığı kentlerden olan Bursa’nın önemli simgelerinden biri yeniden iş hayatına ve sosyal hayata kazandırıldı.

Bursa’nın merkezinde yıllardır metruk bir şekilde kaderine terk edilen İpekyolu’ndaki Osmanlı’nın ilk 3 katlı çarşısı olma özelliğini taşıyan Balıbey Hanı, Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyon çalışmalarıyla eski güzelliğine yeniden kavuşturuldu. Balıbey Han’ın ilk katında restoran, ikinci katında el sanatları sergi alanları, üçüncü katında da Türk kahvesi yer alıyor.

500 yıllık tarihi bir atmosferde misafirlerin ağırlanması, bölgedeki turizm potansiyelini de harekete geçirdi. Bursalılar Balıbey Han’da tarihin gölgesinde soluklanırken 500 yıllık geçmişin izlerini görme fırsatını da buluyorlar. Diğer taraftan Büyükşehir Belediyesi’nin sanat ve meslek edindirme kurslarının kursiyerleri, Balıbey Han’da el emeği göz nuru eserlerini sergileme imkânı buluyor. Çarşı, handaki yüzyılların yıprattığı kalıntılar, Anıtlar Kurulu’nun önerileri göz önünde tutularak giderildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-carsi-yeniden-canlandi_62043.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • şahane bir yapı bayıldım bir de tuz pazarının fotoğraflarını yayınlayın .. bursa'yı çok özledim. bu resimlere bakarak özlemimi gideriyorum. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!