Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

“Tarihi Duvara Zarar Vermedik”

Restorasyonu geçtiğimiz aylarda tamamlanan 358 yıllık Mısır Çarşısı'nın duvarını kaplayan elektrik panoları bugün tartışılan haberlerden biri oldu.

yapi.com.tr
“Tarihi Duvara Zarar Vermedik”

358 yıllık Mısır Çarşısı'nın 45 adet çelik elektrik panosunun çarşının duvarını kapatması eleştiriliyor. Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem tüm bu eleştirilere; "Tarihi duvara zarar vermedik. Biz bir eseri kurtardık. Eleştirenler başka yer göstersin. Başka çözümleri varsa söylesinler hemen yapalım” diyerek yanıt verdi.

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Habertürk'ten Esra Boğazlıyan’a yaptığı açıklama şöyledir:
 “Tarihi bir çarşıyı yaşatmak için restorasyon yaptık. Burası şarküteri ve baharat ürünlerinin satıldığı bir çarşı. Yani bozulmaya müsait ürünler satılıyor ve içeriyi soğutmak zorundayız. Restorasyon öncesinde klima kirliliği vardı. Her dükkanının önünde klimalar görüntü kirliliği yaratıyordu. Ayrıca da elektrik tesisatı çok eskiydi ve büyük tehlike barındırıyordu. Çarşıyı restorasyona almamızın en önemli nedeni de buydu. Çalışmalar kapsamında tesisat yeraltına alındı ve merkezi soğutmaya geçildi. Ancak merkezi soğutmaya güç verecek mekanizmayı bir yere koymamız gerekiyordu. Biz de bu mekanizmayı çarşının en kör noktasına, kimsenin girip çıkmadığı, turistlerin görmediği bir noktaya yerleştirdik. Tarihi duvara zarar verildiği doğru değil. Zira elektrik panoları duvara monte edilmedi. Duvarla pano arasında 10 cm'lik boşluk var. Panolar yere monte edildi. Biz bir eseri kurtarıyoruz. Ama işin aslını astarını bilmeyenler eleştiriyor. Çarşıyı yaşatmak, içeriyi soğutmak için o panoların bir yere konulması gerekiyordu ve en görünmeyen en zarar vermeyecek şekilde panolar yerleştirildi. Eleştirenler başka bir yer göstersinler. Başka çözümleri varsa hemen yapalım..."


 

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-duvara-zarar-vermedik_168280.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!