Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihi Ertaş Çarşısı Da Uzay Çatıyla Kaplandı

Bursa'da "Hanlar Bölgesi Sağlıklaştırma Projesi" kapsamında Uzun Çarşı ve Okçular Çarşısı'na yapılan modern uzay çatının bir örneği Ertaş Çarşısı'na da uygulandı.

Zaman Gazetesi
Tarihi Ertaş Çarşısı Da Uzay Çatıyla Kaplandı

Bursa'da "Hanlar Bölgesi Sağlıklaştırma Projesi" kapsamında Uzun Çarşı ve Okçular Çarşısı'na yapılan modern uzay çatının bir örneği Ertaş Çarşısı'na da uygulandı.

Tarihi çarşının üstü geleneksel mimariyle bütünleşen modern bir ahşap ve cam çatıyla örtüldü. Çarşının yer döşemeleri ve cepheleri de elden geçiriliyor. Dükkânların kepenkleri tamamen ahşap olarak düzenlenirken, zemindeki asfalt da sökülecek ve yerine tarihî dokuya uygun bir malzeme döşenecek. Proje; çarşı bölgesinin tarihî ve kültürel zenginliğini ön plana çıkartıyor. Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, uzun yıllardır çürümüş bir görünüm veren Ertaş Çarşısı'nın Bursa'ya yakışmadığını kaydederek "Çürük çatının tamamı söküldü. Anıtlar Kurulu'nun da kabul ettiği yeni çatı uygulandı. Ahşap konstrüksiyonlu, her noktası özel tasarlanmış, modern bir çatı var artık Ertaş'ta. Çatıyla birlikte dükkânların cephe düzenlemeleri ve zeminleri de elden geçirilecek. Çarşı baştan başa düzenlenecek" dedi.

Çatı, lamine ahşap karkas üzerine iki santim cam malzemeden inşa edildi. Taşıcıyı elemanlarda "spider (örümcek)sistemi" kullanıldı. Tamamen doğal malzemelerin kullanıldığı çatı, geleneksel mimariyle de bütünleşti. Yaklaşık bin 800 metrekare alanı kapsayan cam çatı, çarşıyı hem güneş ışınlarının zararlı etkilerinden, hem de yağmur ve kardan koruyacak. Bunun yanı sıra, özel hazırlanmış cam malzeme sayesinde gün ışığından yararlanılabilecek. 2008 yılı sonuna kadar tamamlanması hedeflenen proje, Osmangazi Belediyesi'ne yaklaşık 2,5 trilyon liraya mal olacak. Öte yandan, tarihî bölgede çalışmaların başlamasıyla birlikte işyerlerinin değerinde de artış başladı. Bazı esnaflar, hem dükkânların mülk değerinin hem de kiraların arttığını iddia etti. Ertaş Çarşısı, 1958 yangınından sonra restore edilmişti. Bursa'da yaklaşık 5 asırdır ticaret yapılan Ulu Cami civarındaki Medrese Pasajı önü ve Bakırcılar civarındaki dükkânlar, yenilemeden sonra tarih
i kimliğine uygun hale gelmiş olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-ertas-carsisi-da-uzay-catiyla-kaplandi_64039.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!