Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Evler Markalaşıyor

Kastamonu’nun Taşköprü İlçesi’nde kendine özgü mimarisi ve işçiliğiyle dikkat çeken tarihi evlerinden 132’si, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillendi. DP’li Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Taşköprü’de çok sayıda tarihi ev ve konağın bulunduğunu belirterek, bunun da ilçenin her dönem önemli ticaret ve uygarlık merkezine

Hürriyet ANKARA
Tarihi Evler Markalaşıyor

Kastamonu’nun Taşköprü İlçesi’nde kendine özgü mimarisi ve işçiliğiyle dikkat çeken tarihi evlerinden 132’si, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillendi. DP’li Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Taşköprü’de çok sayıda tarihi ev ve konağın bulunduğunu belirterek, bunun da ilçenin her dönem önemli ticaret ve uygarlık merkezine ev sahipliği yapmasından kaynaklandığını söyledi.

Taşköprü’nün 400 yıllık tarihe sahip olan Delibeyoğlu Konağı başta olmak üzere bütün konakların konaklama ve restoran turizmine müsait olduğunu ifade eden Başkan Arslan, “Taşköprü Belediyesi olarak konakları restore ettirmeye gayret gösteriyoruz. 132 binanın tescili sağlandı. Şimdi bunların restorasyonlarının yapılması lazım. Bu noktada özellikle maddi durumu iyi olan tarihi konak sahiplerine büyük iş düşüyor. Çünkü geçmişten günümüze ulaşan bu kültür varlıklarını gelecek kuşaklara en güzel şekilde taşımayı hedefliyoruz. Karadeniz Bölgesi için büyük öneme sahip Pompeiopolis Antik Kenti’nde hızla devam eden çalışmaların ardından tarihi konak ve evler de ilçe turizmine büyük katkı sağlayacak” diye konuştu. Taşköprü İlçesi’nde 50 tarihi binanın ise tescillenmeyi beklediği belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-evler-markalasiyor_75319.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!