Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Haliç Tersanesi Müze Oluyor

Denizcilik Müsteşarlığı Müşaviri ve İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İdris Bostan, Haliç Tersanesi’nin ‘Denizcilik Müzesi’ne dönüştürüleceğini açıkladı.

Radikal Gazetesi
1 Tarihi Haliç Tersanesi Müze Oluyor

Denizcilik Müsteşarlığı Müşaviri ve İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İdris Bostan, Haliç Tersanesi’nin ‘Denizcilik Müzesi’ne dönüştürüleceğini açıkladı.

Osmanlı döneminde denizciliğin kalbinin attığı Haliç’teki Tersane-i Amire’nin, yüzlerce yıl İmparatorluk donanmasının üssü ve 16. yüzyıl Akdeniz dünyasında etkin iki büyük tersaneden biri olduğunu hatırlatan Bostan, şu bilgileri verdi:

“Bugün Karaköy’den Kağıthane’ye kadar uzanan tesislerde, farklı dönemlerde gemi yapımı ve onarımında binlerce zanaatkâr çalıştı. Yaklaşık 500 yıldır gemi inşa sanayinin merkezi olarak görev yapıyor. Burada gemi sanayi bakımından 3 ayrı teknolojik döneme ait gemiler yapıldı. Kürekli dönemde kadırga ve benzeri türde gemiler, yelkenli dönemde kalyon ve buharlı dönemde vapur makineleri inşa ve imal edildi. Denizlerde egemen olmuş böyle bir devletin ve milletin kendi geçmiş düzeyini temsil eden iyi planlanmış, müzecilik kriterlerine uygun ve uluslararası niteliği olan bir müze ile temsil edilmesi gerektiği için Haliç Tersanesi’nde bir Denizcilik Müzesi kurulmalıdır.

Bu kapsamda, Haliç Tersanesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO) temsilcilerinin ön çalışmalarını yürüttüğü bir projeyle Denizcilik Müzesi’ne dönüştürülmesi düşünülüyor.” (aa)

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-halic-tersanesi-muze-oluyor_76160.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Çok doğru bir karar. Müze kapsamında İstanbul'da Ankara'daki gibi Ulusal Müze kurulması da çok doğru bir karar olurdu. 2.Sanayi Müzesi kurulmalı, yeni iletişim bilgisayar konuları sergilenmeli, güncel müze olmalıdır. Ortam eğitimde Müze saati olmalıdır. Uygulamalı eğitim kapsamında. Anadolu Medeniyetleri müzesi olarak Gülhane Parkı Yetmiyor. Daha büyük ve otopark imkanlı ,yeşil alan bahçesi olan Anadolu Medeniyetleri müzesine, Turizm ve Kültür Sunumumuza ihtiyaç var. Ayrıca Heykel Müzesine ihtiyaç var İstanbulda. Ayrıca daha küçük kapsamlı Bizans veya Doğu Roma Müzesine ihtiyaç var. İstanbul'da bu durumda en az 4 müzeye daha ihtiyaç vardır. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!