Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihî Han Göz Göre Göre Harap Oluyor

Balıkesir’in Gönen ilçesinde bulunan tarihi han kurtarılmayı bekliyor.

Zaman
Tarihî Han Göz Göre Göre Harap Oluyor

b>Balıkesir’in Gönen ilçesinde bulunan tarihi han kurtarılmayı bekliyor. Tescilli “sivil mimarlık örneği yapı” değerinde olan tarihi hanın yakın zamanda çatısı da çöktü.

Çevrede bulunan esnaf ve vatandaşlar, yıkılma tehlikesi içindeki tuğla ve ahşap yapılı tarihi hanın kurtarılması için Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na dilekçe gönderdi. Kurulun dilekçeye cevabında ise “Konunun kurulumuzda değerlendirilmesine kadar söz konusu yapıda can ve mal güvenliği açısından gerekli önlemlerin ilgili kaymakamlık, belediye ve ilgilisince alınması gerekmektedir.” denildi.

Halen tarihî hanın sahibi olan İsmet Kumru, maddi imkansızlıklar nedeniyle bina için herhangi bir şey yapamadığını, satış konusunda kimseyle anlaşamadığını söyledi. Binanın yıkılması halinde yine aynı dış görünümüne sahip mimari özellikte yapılması gerektiği için kimsenin binayı almak istemediğini anlatan Kumru, zaman zaman etrafa düşen parçaların vatandaşları tedirgin ettiğini belirtti. Kurtuluş Savaşı yıllarından 1946 yılına kadar askerî sıhhiye bölüğünün tedavi merkezi, ardından Tekel tütün deposu olarak kullanılan tarihî han, daha sonra Sarraf Nesimiler’e satıldı ve 20 yıl kadar otel olarak kullanıldı. 1993 yılında Nesimiler’den şimdiki sahibi olan İsmet Kumru satın aldı. 66 yaşında olan Kumru, maddi durumu yetersiz olduğu için binaya herhangi bir şey yapamadığını, arsası ile birlikte 350 metrekare olan yapının satılık olduğunu kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-han-goz-gore-gore-harap-oluyor_25382.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!