Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Hasankeyf'i Bağrından Hançerlediler

Tarihi Hasankeyf'i bağrında hançerlediler

Evrensel Gazetesi
Tarihi Hasankeyf'i Bağrından Hançerlediler

b>AKP Hasankeyf İlçe Örgütü, Ilısu Barajı'yla birlikte sulara gömülecek tarihi Hasankeyf mağalarında parti kongresi gerçekleştirdi. Mağaralara kurulan ses sistemi ve araçlar, tarihi dokuya zarar verirken; kongreye katılan AKP Mardin Milletvekili Ahmet İnal, Ilısu Barajı'nı savundu.

İnal, binlerce yıllık kültürel mirası sular altında bırakacak baraj için 'Aslında biraz kültürden feragat etmedir' yorumunu yaptı. AKP Hasankeyf İlçe Örgütü, parti kongresini Hasankeyf'te bulunan 'Yolgeçen Hanı' isimli tarihi mağarada yaptı. Kongre nedeniyle mağaraya ses düzeni kurulurken, mağaranın önüne çekilen çok sayıda araç tarihi dokuya zarar verdi. Kongrede konuşan AKP Mardin Milletvekili Ahmet İnal, Hasankeyf'in sular altında kalmasını istemediğini ancak su enerjisine ihtiyaç duyulduğu için böyle bir projeye destek verdiğini öne sürdü.

Tarihe önem veriyorlarmış!
Kongrelerini tarihi bir mağarada yapmalarının, tarih ve kültüre verdikleri önemden kaynaklandığını savunan İnal, Hasankeyf'te yapılacak baraj projesini, 'Tezatların uzlaşısı' şeklinde değerlendirdi. İnal, "Uzlaşılar tezatların birliğinden oluşuyor. Tezatlar bileşkesi olacak ki uzlaşı olsun. Hasankeyf de bu zıtların bileşkesi olacaktır. Hasankeyf, Ilısu Barajı'yla tarih ve kültür de korunacaktır. Ancak, Türkiye için çok önemli olan su enerjisi de sağlanacaktır. Burada yapılan aslında biraz kültürden feragat etmedir" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-hasankeyfi-bagrindan-hancerlediler_43745.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!