Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hasankeyf’siz

Hasankeyf’siz

Hürriyet Gazetesi
Hasankeyf’siz

eçen yıl 200 kişiyle yürütülen Hasankeyf kazılarına bu yıl 3 kişiyle başlandı. Terör olayları yüzünden 1 Nisan’da başlayan kazılara katılacak olan 141 arkeolog, öğretim üyesi ve öğrenciden hiçbiri bölgeye gelmedi.

Doğu ve Güneydoğu’da çıkan olaylar, Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki kazıları da vurdu. 1 Nisan’da başlayan kazılara katılacak olan 141 arkeolog, öğretim üyesi ve öğrenciden hiçbiri gelmedi. Geçen yıl 200 kişiyle yürütülen kazılara, 2’si Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan biri Dicle Üniversitesi’nden 3 kişiyle başlandı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Abdülselam Uluçam, gelmeleri planlanan kişilerin güvenlik endişesiyle kazılarda çalışmak istemediklerini söyledi. Hasankeyf’te bu yıl kazılara erken başlandı. Kazılarda Gazi ve Selçuk üniversitelerinden 38 öğretim görevlisi ve arkeolog ile 103 üniversite öğrencisinin görev alacağı bildirildi. Ancak, kazılar 1 Nisan’da başlamasına rağmen, Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan olaylar nedeniyle 141 kişiden hiçbiri gelmedi.

Ürktüler
Kazı başkanı Selçuk Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülselam Uluçam, öğretim görevlileri, arkeologlar ve öğrencilerin bölgeye gelmekten ürktüklerini belirterek, "Kültür ve Turizm Bakanlığı, yaklaşık 7 ay sürecek kazılara bu yıl 1.5 trilyon liralık ödenek çıkardı. Kazılara Gazi ve Selçuk üniversitelerinden öğretim görevlileri ve öğrenciler ile arkeologlardan oluşan 141 kişiyle başlayacaktık. Ancak, geçen hafta yaşanan bazı olaylar yüzünden, ekibimize katmayı planladığımız kişiler maalesef gelmedi. Onları ne kadar ikna etmeye çalıştıysak da başaramadık. Oysa Hasankeyf çok sakin bir yer ama, onlar Güneydoğu’ya gelmekten ürküyorlar" dedi.

Prof. Dr. Uluçam, "Diyarbakır Dicle, Van Yüzüncü Yıl ve Erzurum Atatürk üniversitelerinden öğretim görevlileri ile öğrencileri Hasankeyf kazılarına davet edeceğiz. Ayrıca 40 işçiyi de kaledeki kazı çalışmalarında görevlendireceğiz. Ekibi bir ay içinde toplamaya çalışacağız. Oysa geçen yıl 200’ü aşkın bir ekiple son yılların en büyük kazı dönemini geçirmiştik" dedi.

Sadakat kampanyası
Dicle üzerinde yapımı devam eden Ilısu Barajı suları altında kalacak Hasankeyf’in kurtarılması için "Hasankeyf’e Sadakat İmza At" sloganıyla kampanya başlatıldı. Atlas Dergisi’nce başlatılan imza kampanyasında, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin yanı sıra projeye mali destek sağlayan Almanya, Avusturya ve İsviçre hükümetlerine çağrıda bulunuluyor.

"Ilısu Barajı’nın, Hasankeyf ile birlikte vadideki çok sayıda tarihi ve arkeolojik değer ile çok sayıda canlının yaşam alanını sular altında bırakacağı" görüşünden hareketle başlatılan kampanyada, kültür, tarih ve çevreye saygılı vatandaşlardan www.hasankeyfesadakat.com adresinden ulaşılabilen talep metnini, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel ve İsviçre Başbakanı Moritz Leuenberger’e iletilmek üzere imzalanması isteniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hasankeyfsiz_44101.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!