Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihî Hıdırağa Camii Restorasyona Alındı

Edirne il merkezindeki tarihi Hıdırağa Camii restore edilmeye başlandı. Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü, caminin eski günlerindeki görünümüne kavuşması için yeniden çalışmalara başladı. Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Özer, caminin kubbesindeki kurşunlar ile birlikte minaresindeki kurşunların da değiştirileceğini söyledi.

Zaman GazetesiEdirne il merkezindeki tarihi Hıdırağa Camii restore edilmeye başlandı. 16. yüzyılın ortalarında inşa edildiği bilinen cami, önceki yıllarda da restorasyon geçirmişti. Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü, caminin eski günlerindeki görünümüne kavuşması için yeniden çalışmalara başladı. Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Özer, caminin kubbesindeki kurşunlar ile birlikte minaresindeki kurşunların da değiştirileceğini söyledi.

Minarenin onarımı ve çevre düzenlemesinin yapılacağını kaydeden Özer, "Büyük küçük demeden, ecdadın bize bıraktığı tüm eserleri aynı hassasiyetle onarmaya ve bakımlarını yapmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda, Osmanlı dönemindeki mimari eserlerden bize miras kalan ve sırtını Selimiye Camii'nin gölgesine dayayan Hıdırağa Camii'ni de onarıyoruz. Bu onarım için yaklaşık 220 bin YTL'lik bütçe ayrıldı." dedi.

Özer, Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne bağlı sorumluluk alanı içerisindeki Edirne ve Kırklareli'nde bulunan tüm vakıf eserlerinin ihtiyaç duyduğu bakım ve onarımların birer birer gerçekleştirildiğini ifade etti. Asırlar boyu ayakta kalbayı başaran Hıdırağa (Hızır Ağa) Camii; tek kubbeyle örtülü ve kare planlı olarak yapılmış. Doğu cephesinin kuzey ucuna bitişik tek şerefeli bir minaresi bulunuyor. Kuzeyinde de iki gözlü son cemaat mekânı yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-hidiraga-camii-restorasyona-alindi-_64223.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!