Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihî Kervansarayın Restorasyonuna Başlandı

Tarihî Kervansarayın Restorasyonuna Başlandı

Zaman Gazetesib>Edirne’de Avrupa Birliği fonları ile iş merkezine dönüştürülmesine karar verilen tarihî Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’nda restorasyon çalışmaları başladı. 6 bin 500 metrekarelik alanı bulunan kervansarayda çalışmalar 18 ayda bitirilecek. Uzun yıllar ilgisizlikten dolayı atıl durumda olan ve Avrupa Birliği (AB) fonları ile Balkan Ticaret İş Merkezi olarak kullanılması planlanan tarihi Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’nın restorasyonuna başlandı.

Tarihi kervansarayın restorasyon çalışmasının 2007 yılının Temmuz ayında tamamlanacağı belirtiliyor. Edirne Valisi Nusret Miroğlu, Balkan Ticaret İş Merkezi olarak kullanılması planlanan kervansarayın AB fonları ile tekrar hayat bulacağını söyledi. Vali Miroğlu, Cihan muhabirine yaptığı açıklamada, restorasyonuna başlanan tarihi mekanın bir bölümünü otel olarak kullanmayı düşündüklerini belirterek, şunları kaydetti: “Proje için 3 milyon Euro ödenek ayrıldı. Restorasyonun finansmanının yüzde 75’i Avrupa Birliği, yüzde 25’i de Türkiye tarafından karşılanacak.”

Söz konusu ihaleden 500 bin Euro para kaldığını ifade eden Miroğlu, “Bu parayı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışacağız. Ayrıca kervansarayın dış dükkanlarının bir bölümü Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırılacak.” diye konuştu. Tarihi kervansarayın şehir ekonomisine de canlılık getireceğini vurgulayan Miroğlu, “18 ay sonra inşallah burası umduğumuz gibi işler duruma gelecek. Bunun için çalışmalarımız ve yeni arayışlarımız sürüyor.” dedi.

İhaleyi kazanan Pekerler ve Meto şirketi yetkilileri de, restorasyonun 18 ayda tamamlanacağını, kervansarayın aslına uygun olarak yapılacağını açıkladılar. Mimarlığını Sedefkar Mehmet Ağa’nın yaptığı kervansaray, 1. Ahmet’in emriyle Başdefterdar Ekmekçizade Ahmet Paşa tarafından 1609 yılında inşa ettirildi. Halk arasında Ayşekadın Kervansarayı olarak da bilinen yapı, 6 bin 500 metrekarelik bir alanı kaplıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-kervansarayin-restorasyonuna-baslandi_45638.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!