Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Konakların Öyküleri Yaşatılacak

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, Türk kent kültürünün günümüzde yaşayan en önemli yapı taşlarından gösterilen tarihi evler için, içerisinde yaşamış kişilerin öyküleri ve şahit oldukları olayları da anlatan levhalar hazırlanacak.

Hürriyet Gazetesi
Tarihi Konakların Öyküleri Yaşatılacak

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, Türk kent kültürünün günümüzde yaşayan en önemli yapı taşlarından gösterilen tarihi evler için, içerisinde yaşamış kişilerin öyküleri ve şahit oldukları olayları da anlatan levhalar hazırlanacak.

18 ve 19. yüzyıl ile 20. yüzyıl başlarında yapılan yaklaşık 2 bin geleneksel Türk evinin bir bütün olarak korunduğu ilçede, tarihi konakların mimarisi kadar öykülerinin de turistlerin ilgisini çekmesi bekleniyor.

Miras yoluyla el değişiyor

Büyük kültür birikiminin, maddi zenginliğin ve yüksek düzeyde ustalığın ürünü konakların, inşaları sırasında yaşanan ilginç olaylar, içinde yaşayan ailelerinin hayat öyküleri ve ünlü kişilerin hikayelerinin derlenmesi amaçlanıyor.

Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan, yaptığı açıklamada, Safranbolu’daki tarihi konakların babadan çocuklara miras yoluyla kaldığını, içinde oturan aileler tarafından da nesilden nesile korunduğunu söyledi.

Saklı hikayeler ortaya çıkacak

Konakların önüne konulacak tabelalarda ilginç öykülerin yanı sıra evin yapılış tarihi ve içinde yaşayan aileler hakkında da bilgiler verileceğini anlatan Azcan, şöyle konuştu:

"Evlerin saklı hikayelerini gün ışığına çıkarmak istiyoruz. Asırlardır ayakta kalabilen konakların içindeki hayatları da anlatmak istiyoruz. Turistlerimiz ilçemize gelerek sadece bu konakların mimarisini görüyor ve gidiyor. Asıl önemlisi o konakların nelere şahitlik ettiği, kimlerle hayat bulduğudur. Kaymakamlık olarak başlattığımız çalışmayla her konağın sahibinden bilgi alıyoruz. Eski kayıtlara ulaşıyor, ilçemizdeki yaşlılarımızın fikirlerine başvuruyoruz."

Kaymakam Azcan, toplanan dokümanlar sonucunda, konakta kimlerin yaşadığı, hangi önemli olaylara şahitlik ettikleri gibi bilgilerin tabelalara yazılacağını belirterek, "Böylece yıllardır gizli kalmış ilginç öykülere de ulaşacağımıza inanıyorum. Bunlar mimari gibi gelecek kuşaklara kalacak. Adeta konaklarımız dile gelecek" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-konaklarin-oykuleri-yasatilacak_72870.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!