Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Tarihi Konakların Peş Peşe Yanması Tedirgin Edici'

Zonguldak'ın Alaplı ilçesindeki tarihi konakların birbirine yakın günlerde yanmasını ilçe Belediye Başkanı Dr. Nevzat Çimenoğlu, "tedirgin edici" bulduğunu söyledi. Belediye Başkanı Dr. Nevzat Çimenoğlu, Konak Mahallesi'nde yanan son konağın enkazında incelemelerde bulundu.

Zaman Gazetesi
'Tarihi Konakların Peş Peşe Yanması Tedirgin Edici'

laplı ilçesinin simgesi sayılan tarihî konaklardan 5'inin çıkan yangınlarda kül olması ilçede yaşayanları tedirgin etti. Bütün yangınların akşam 19.00 civarında çıktığına dikkat çeken Belediye Başkanı Çimenoğlu, "Mahalleye adını veren bütün konaklar yandı." dedi.
 
Zonguldak'ın Alaplı ilçesindeki tarihi konakların birbirine yakın günlerde yanmasını ilçe Belediye Başkanı Dr. Nevzat Çimenoğlu, "tedirgin edici" bulduğunu söyledi. Belediye Başkanı Dr. Nevzat Çimenoğlu, Konak Mahallesi'nde yanan son konağın enkazında incelemelerde bulundu. Çimenoğlu, geçen hafta perşembe günü akşama yakın saatlerde 150 yıllık konağın yanarak yok olmasının akla soru işaretleri getirdiğini belirtti. Başkan Çimenoğlu, "Üzüntümüz Alaplı'nın tarihinin yanmış olmasından kaynaklanıyor. Son konağın da yok olmasıyla, Alaplı'daki son tarih de elden gitmiştir." dedi.

Belediye Başkanı Çimenoğlu, açıklamasını şöyle devam etti: "Saat: 19.50 civarında belediye itfaiye amirliğimize yangın ihbarı geldi. İtfaiye ekiplerimiz, akşam saat 19.50'den gece 24.00'e kadar süren bir çalışmayla yangını söndürüp kontrol altına aldı. Ereğli Belediyesi'nin itfaiyesi ile Orman İşletmesi'nin itfaiyesi de gelip bize yardım etti. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Biz 150 yıllık bir tarihin yanmasına çok üzüldük. Bundan önce de Konak Mahallesi'nde yaklaşık 7 tane konağın 5 tanesi yanarak yok oldu. Bu tarihi konakların hepsinde yangın akşam saat 19.00 civarlarında ve genelde de böyle hafta içlerinde çıktı. Hatta bir konağın yangını Galatasaray-Fenerbahçe maçının başladığı saatlerde oldu. Konak Mahallesi'ne adını veren bütün konaklarımız yandı. Tepeköy Mahallesi'nde de çok eski ahşap evler var; ama onların hiçbirisi yanmadı. Sadece Konak Mahallesi'ndeki evler yandı."

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-konaklarin-pes-pese-yanmasi-tedirgin-edici-_80243.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!