Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Kula Evlerini AB’nin Yetiştirdiği Elemanlar Kurtaracak

Manisa’nın Kula ilçesinde yıkılmak üzere olan tarihi evler, Avrupa Birliği’nin (AB) yetiştireceği nitelikli elemanlar sayesinde restore edilecek.

Zaman
Tarihi Kula Evlerini AB’nin Yetiştirdiği Elemanlar Kurtaracak

anisa’nın Kula ilçesinde yıkılmak üzere olan tarihi evler, Avrupa Birliği’nin (AB) yetiştireceği nitelikli elemanlar sayesinde restore edilecek.

AB ile Türkiye iş Kurumu’nun (İş—Kur) Kula’da açacağı restorasyon atölyelerinde 10 ay boyunca verilecek kursun ardından, tarihi Kula evlerini restore edecek nitelikli elemanlar yetişmiş olacak. Restorasyon projesinin toplam maliyetinin yüzde 89’unu AB hibe ederken yüzde 11’lik kısmını Manisa Valiliği karşılayacak. AB ayrıca tekstil sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli ara elemanları yetiştirme ve geliştirme projesini de kabul etti.

Konuyla ilgili yapılan toplantıda Vali Orhan Işın’ın yanı sıra Kula Belediye Başkanı Halil Gülcü, Manisa Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, Kula Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Yiğen ve AB Hibe Planı danışmanları Volkan Çeri ve Selvet Mergen hazır bulundu. Toplam maliyeti 200 bin 273 YTL olan restorasyon projesinin yüzde 89’luk kısmı olan 180 bin 626 YTL’yi AB, yüzde 11’lik kısma tekabül eden 22 bin 324 YTL’yi ise valilik karşılayacak. Proje sayesinde 15—39 yaş arası en az ortaöğretim mezunu 45 kişi çalışacak. 10 aylık kurs süresince kursiyerlere günde 10.94 YTL ücret ödenecek. Yetişen uzman elemanlar sayesinde yıllardan beri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan tarihi Kula evlerinin restorasyonu yapılacak.

Kula’daki tekstil projesinin toplam maliyeti ise 233 bin 344 YTL. Bunun yüzde 89’luk bölümüne tekabül eden 208 bin 567 YTL’yi yine AB karşılarken yüzde 11’lik kısım olan 25 bin 777 YTL’yi Kula Esnaf ve Sanatkarlar Odası karşılayacak. Bu poje kapsamında 18—35 yaş arası 75 kişiye eğitim verilecek. Böylece tekstil sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli ara elemanlar yetiştirilecek. Her kursiyer günde 8.65 YTL alarak hem meslek öğrenecek hem para kazanacak. Müracaatların başladığı kurs 10 ay sürecek. Proje sonunda makineci, kalite kontrolcü, çizimci ve ütücü yetişecek. Daha sonra bu elemanlar Kula ve dışarıdaki tekstil atölyelerine yerleştirilecek.

Manisa’da dokuz projenin AB tarafından kabul edilmesinin mutluluk verici olduğunu dile getiren Vali Orhan Işın, “Bu sayede Kula’nın tarihi evleri de kurtulmuş olacak. Bu evler arasında Zabunlar Evi’nin de bulunması beni daha çok memnun etti. Ege Bölgesi’nde proje kabul edilen iller arasında birinci olduğumuz için çok sevinçliyim.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-kula-evlerini-abnin-yetistirdigi-elemanlar-kurtaracak_25328.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!