Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihi Kule Turizmin Hizmetinde

Trabzon'da 14. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve bir dönemler cephanelik olarak kullanılan tarihi kule, restore edilerek turizm işletmesi haline dönüştürüldü.

yapi.com.tr / AA
1 Tarihi Kule Turizmin Hizmetinde

Fotolar: Zafer Sel (AA)

Trabzon'da, 14. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve bir dönem cephanelik olarak kullanılan tarihi kule, restore edilerek turizm işletmesi haline dönüştürüldü.

Trabzon'un Kavaklı mevkisinde bulunan, Fatih Kulesi veya İrene Kulesi olarak bilinen, Rus işgali sırasında mühimmat deposu olarak kullanıldığı için halk arasında cephanelik olarak adlandırılan tarihi kulenin restorasyonuna bir grup iş adamı tarafından Turizm Bakanlığı'ndan alınan izinle 2000'li yılların başında başlandı.

Restorasyon işini bir süre sonra Trabzonlu bir başka iş adamları grubu üstlendi. Tarihi kule, son bir yıl içinde hızlı çalışmayla restorasyonu tamamlanarak turizm işletmesi haline dönüştürüldü. İşletme sahiplerinden iş adamı Ahmet Sarı, restorasyonun yanı sıra kulenin etrafındaki 30 dönümlük alanda çevre düzenlemesi yaptıklarını, eğlence merkezi, çay bahçeleri, restoran ve dinlenme alanları oluşturduklarını belirtti.Restorasyon çalışmaları sırasında tarihi dokunun korunması için büyük özen gösterdiklerini vurgulayan Sarı, ''Yok olmak üzere olan tarihi tekrar gün ışığına çıkardık. Perişan bir halde olan İrene Kulesi, yaptığımız çalışmalarla tekrar eski görkemli halini aldı. Vatandaşlara tarihi doku içerisinde rahat ve huzurlu hizmet vermek amacıyla tarihi kulenin etrafında yeşil alanlar oluşturduk'' dedi.

Restorasyon için yüklü miktarda harcama yaptıklarını belirten Sarı, şöyle devam etti:

''Restorasyonda taşı, malzemeyi özel seçiyorsunuz, çevre düzenlemesi yapıyorsunuz. Elimizden gelen tüm imkanları zorladık, hem Trabzon'a hem tarihe ışık tutmak acısından gerçekten ciddi masraflar yaptık. Restorasyona harcadığımız para ile bir fabrika kurabilirdik ama burası da farksız olacak. Çünkü 50 kişiye istihdam sağlayacağız. Daha sonra çalışan personel sayısı artabilir.''

Sarı, tarihi binanın iç ve dış mekanlarından aynı anda bin 500 kişinin ağırlanabileceğini de kaydetti.

ETİKETLER: restorasyon koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-kule-turizmin-hizmetinde_83630.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • kuleyi canlandıran ve geri kazandıran işletmecilere teşekkür etmenin yanı sıra böyle özel çalışmaların tecrübeli ve uzman ekiplerle yapılması gerektiğini vurgulamalı, bu özel yapılar için uygun malzeme ve işçilik, uygun ışıklandırma, uygun iç mekan projelendirilmeli, restorasyonu buradan anlayamasakta iç mekan başarısız görünüyor YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!