Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihi Medreselerde Sprey Boyalı Ayıp

Sivas'ta, tarihi Buruciye Medresesi ile Şifaiye Medresesi duvarlarına sprey boyayla yazılar yazıldı. Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, tarihe sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

yapi.com.tr
Tarihi Medreselerde Sprey Boyalı Ayıp

Selçuklu Devleti Hükümdarı 1'inci İzzeddin Keykavus döneminde, 1217 yılında yaptırılan, hastaların tedavi edildiği ve tıp eğitimi verilen önemli medreselerden Şifaiye Medresesi ile Selçuklu Sultanı 3'üncü Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde, 1271'de yaptırılan ve fizik, kimya, astronomi eğitimi verilen Buruciye Medresesi'nin duvarlarına sprey boyayla yazılar yazıldı. Benzer durumla eserler üzerinde de sık sık karşılaşıldığı belirtildi. Yetkililer tarafından silinmesine rağmen tarihi eserlerin üzerine sprey boyayla yazılar yazılmaya devam edilmesine bölge sakinleri tepki gösterdi. 

Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, konuyla ilgili açıklama yaparak, "Şehri imar ederken, neslinizi ihmal ederseniz ihmal ettiğiniz nesil, imar ettiğiniz şehri tahrip eder. Bugün bununla karşı karşıyayız. Sevgili gençlere ve ailelerine anlam vermek mümkün değil. Bunlar bize emanettir. Biz bu emanetlere sahip çıkmak durumundayız. Her yeri onarmak ve restore etmek gibi bir şansa sahibiz. Bundan dolayı da yakın zaman içerisinde Buruciye Medresesi ile başlayacak restorasyonla bütün alan kamera sistemi ile kuşatılıp bunları yapanlar tespit edilecek. Ben bununla ilgili hem toplumumuzu hem de sevgili gençleri uyarmak istiyorum. Bu tarihe sahip çıkmak zorundayız" diye konuştu. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-medreselerde-sprey-boyali-ayip_171799.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!