Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Mersin Evleri Restore Ediliyor

Mersin'in alt birim Akdeniz Belediyesi'nce başlatılan 'Eski Mersin Evleri'nin Restorasyonu' projesinin sürdüğü bildirildi. Belediye Başkanı Kenan Yücesoy, Eski Mersin Evleri'ni kent tarihinin yaşayacağı yapılar olarak kente kazandırmayı amaçladıklarını belirtti.

Zaman Gazetesi
Tarihi Mersin Evleri Restore Ediliyor

ersin'in alt birim Akdeniz Belediyesi'nce başlatılan 'Eski Mersin Evleri'nin Restorasyonu' projesinin sürdüğü bildirildi. Belediye Başkanı Kenan Yücesoy, eski Mersin evleri'ni kent tarihinin yaşayacağı yapılar olarak kente kazandırmayı amaçladıklarını belirtti.

Eski Mersin evlerinin kentin önemli simgelerinden biri olduğunu ifade eden Yücesoy, koruma sürecini başlatarak kent tarihine katkı sunmaya çalıştıklarını bildirdi. Bu çerçevede Camiişerif Mahallesi'ndeki 3 ev ile eski Hadra Hamamı'nı kamulaştırdıklarını vurgulayan Yücesoy, 4 yıl önce yaptıkları proje ile 200'e yakın eski Mersin evini koruma altına alma çalışması başlattıklarını, Tarihi Kentler Birliği'ne de üye olarak bu süreci pekiştirdiklerini kaydetti. Kamulaştırdıkları yapılarda Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi yetkililerinin ön çalışmalar yapmasının ardından Mersin Valiliği desteğinde restorasyon çalışmalarını başlattıklarını kaydeden Yücesoy, 6 ay gibi bir sürede restorasyon çalışmasını bitireceklerini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-mersin-evleri-restore-ediliyor_60599.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!