Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihi Mirasa Yedi Yılda 83 Milyon TL

Tarihi mirasıyla dünyanın önde gelen şehirlerinden biri olan İstanbul’daki tarihi eserler, İstanbul İl Özel İdaresi’nin projeleriyle yeniden hayat buluyor. 2003’ten bu yana başta Topkapı Sarayı olmak üzere Ayasofya Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Yıldız Sarayı ve çeşitli türbelerdeki çalışmalar olmak üzere toplam 49 adet restorasyon gerçekleşti. Bu yıl

Gazete Habertürk
Tarihi Mirasa Yedi Yılda 83 Milyon TL

Tarihi mirasıyla dünyanın önde gelen şehirlerinden biri olan İstanbul’daki tarihi eserler, İstanbul İl Özel İdaresi’nin projeleriyle yeniden hayat buluyor. 2003’ten bu yana başta Topkapı Sarayı olmak üzere Ayasofya Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Yıldız Sarayı ve çeşitli türbelerdeki çalışmalar olmak üzere toplam 49 adet restorasyon gerçekleşti. Bu yıl da yaklaşık 50 restorasyonun tamamlanması bekleniyor. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, yapılan çalışmalar hakkında Habertürk’e konuştu.

İstanbul’un tarihi dokusunu canlandırmayı, eksikleri gidermeyi hedeflediklerini bu nedenle restorasyon projelerine ağırlık verdiklerini belirten Sabri Kaya "İl Özel İdaresi’nin bütçesi bu yıl devirlerle birlikte 700 milyon TL oluyor. İstanbul’un genelinde en az 300 şantiyemiz var. Onarımlar, restorasyonlar, yeni yapımlar sürekli devam ediyor. Biri bitmeden diğeri başlıyor. İl Özel İdaresi olarak en fazla restorasyon yapan kurumuz" dedi.

"Kültürel ve tarihsel mirası korumaya yönelik 2003-2010 yılları arasında toplam 83 milyon 760 bin 968 TL bütçe ayırdık" diyen Kaya sözlerini şöyle sürdürdü: "Gelen turistler hep Tarihi Yarımada’yı geziyor. Amacımız Yıldız Sarayı’na da canlılık kazandırmak ve cazibe merkezlerinden biri yapmak. Yıldız Sarayı’nda Büyük Mabeyn Köşkü’nün restorasyonu bitti. İç dekorasyonu tamamlandığında, hem Cumhurbaşkanı ve Başbakan kabullerini burada yapacak hem de halkın ziyaretine açık olacak."

Saraylara öncelik veriliyor

Son 7 yılda Topkapı Sarayı’nın çatı onarımı, kurşun kaplama işleri yapıldı, acil tesisat kumaş deposuna yangın söndürme sistemi kuruldu, Adalet Kulesi, Kara Mustafa Paşa Köşkü, Kubbe Altı, Has Odalar salonları, Bab-ı Hümayun kapısı, Alay Köşkü, Bağdat Köşkü, Ağalar Camii ve Eski Komiserlik binaları onarıldı. Hırka-i Saadet Dairesi teşhir ve tanzim düzenlemesi yapıldı. Arkeoloji Müzesi’nde ise Çinili Köşk’ün onarımı gerçekleştirilirken, Ayasofya Müzesi’nde türbelerin onarım ve restorasyonundan, kurşun örtüsünün yenilenmesine kadar meşakkatli bir proje gerçekleştirildi. İl Özel İdaresi’nin sağladığı bütçe ile restorasyon yapılan yapılar arasında türbeler de yer aldı. Fatih Sultan Mehmet Türbesi onarımı ve çevre düzenlemesinin yanı sıra Gülbahar Hatun, Mimar Sinan, 3. Selim, 3. Mustafa, 1. Abdülhamit, Nuruosmaniye, Eyüp Sultan, 5. Mehmet Reşat türbelerinin de çevre, onarım ve bahçe düzenlemeleri yapıldı.

"Kamu binaları Tarihi Yarımada’dan çıkmalı"

Tarihi Yarımada’daki kamu kurum ve kuruluşlarının artık bu bölgeden çıkması gerektiğini kaydeden Kaya, bölgede turizm amaçlı bir yoğunluk olması gerektiğini düşünüyor. "İl Özel İdaresi’ni buradan taşıdık. Boşalttığımız binayı turistik amaçla kullanılması için kiraya vereceğiz. Ayrıca Devlet Arşivleri de Kağıthane’deki binaya taşınacak. İl Özel İdaresi’ne bağlı olan ve Yerebatan Sarnıcı’nın üzerindeki diğer bina tamamen yıkılacak ve yeşil alan ve parka dönüştürülecek" dedi.

ETİKETLER: koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-mirasa-yedi-yilda-83-milyon-tl_82524.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!