Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihî Öneme Sahip Ağaçlar, Tedavi Ediliyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, kentte bulunan ve tarihî özelliğe sahip ağaçları tedavi ve restorasyona tabi tutuyor. Türkiye'de başta Bursa olmak üzere İstanbul, İzmir ve Ankara gibi şehirlerde tarihî özelliğe sahip ağaçların koruma ve restorasyonu konusunda söz sahibi olan Orman Yüksek Mühendisi Teoman Varol

Zaman GazetesiBursa Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, kentte bulunan ve tarihî özelliğe sahip ağaçları tedavi ve restorasyona tabi tutuyor. Türkiye'de başta Bursa olmak üzere İstanbul, İzmir ve Ankara gibi şehirlerde tarihî özelliğe sahip ağaçların koruma ve restorasyonu konusunda söz sahibi olan Orman Yüksek Mühendisi Teoman Varol başkanlığında yürütülen çalışmalarda çürümeye yüz tutmuş 38 ağaç tedavi edilecek.

Bursa Büyüşehir Belediyesi'nin, Osmangazi ve Yıldırım ilçelerinde çürüme ve deformasyon yaşayan 38 ağacın tedavi edilmesini istediğini anlatan Teoman Varol, "Tarihî özelliğe sahip olan ve yüzlerce yıllık geçmişin izlerini barındıran çınar ağaçları, yoğun olarak kanserli mantarlar tarafından kuşatılmış durumda. Bu ağaçlarda yoğun çürüme ve oyuklar bulunmakta. Bizler ilk etapta bu çürük ve oyukları temizleyip böcek ve mantarlar gibi zararlı etkenlere karşı ilaçladık." Bu ağaçlara topraktan yeterli su verdikten sonra kovuk ve çürükleri kapattıklarını anlatan Teoman Varol, yapılan çalışmayı şöyle anlattı: "Bu ağaçlarda bulunan kovuk ve çürükleri temizledikten sonra, üzerini mantar, kanser, böcek ve olumsuz dış şartlara karşı önleyici konumda olan kimyasal macunla kapattık. Son olarak krom metal örgü ile de tedavi uygulanan bölümün üzerini tamamen örttük."

Şu ana kadar 20 ağacın tedavi ve restorasyonunu tamamladıklarını bildiren Teoman Varol, "Anıtlar Yüksek Kurulu Bursa Müdürlüğü'nden alınan koruma ve onarım izni ile yürütülen çalışmalar kapsamında 38 ağacın 20'sinin işlemi tamamlandı. 18'inin ise tedavilerini 2 ay içinde tamamlamayı planlıyoruz." şeklinde konuştu. Yürütülen çalışmalar ile tarihî ve turistik öneme sahip ağaçların daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir şekilde yaşamasına yardımcı olduklarını belirten Teoman Varol, tedavi edilen ağaçların daha güzel görüntüye kavuştuğunu sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-oneme-sahip-agaclar-tedavi-ediliyor_63010.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!