Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Rumkale Turizme Kazandırılıyor

Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Salih Efiloğlu, tarihi Rumkale'de toprak altındaki yapıların açığa çıkarılması için yürütülecek bilimsel kazı ve çevre düzenleme çalışmalarının ikinci etabının ihalesinin yapıldığını söyledi.

yapi.com.tr / AA
Tarihi Rumkale Turizme Kazandırılıyor

Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Salih Efiloğlu, tarihi Rumkale'de toprak altındaki yapıların açığa çıkarılması için yürütülecek bilimsel kazı ve çevre düzenleme çalışmalarının ikinci etabının ihalesinin yapıldığını söyledi.

Efiloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gaziantep kent merkezine 62 kilometre uzaklıkta, Fırat Nehri kıyısında bulunan tarihi Rum Kale'nin turizme kazandırılması için yürütülen çalışmaların bu yıl da sürdürüleceğini belirtti.

Rumkale'yi turizme kazandırma çalışmalarının birinci etabının ihalesinin 2009 yılında gerçekleştirildiğini ifade eden Efiloğlu, ''Birinci etap çalışma kapsamında Rumkale'nin doğu ve batı giriş ve çıkışları ile kale duvarları restore edildi ve turistler için yürüyüş yolları yapıldı'' dedi.

Kalede yapılması planlanan çalışmaların ikinci etabının bu yıl yapılacağını ifade eden Efiloğlu, ''Kalede toprak altındaki yapıların açığa çıkarılması için yürütülecek bilimsel kazı ve çevre düzenleme çalışmalarının ikinci etabının da ihalesi yapıldı'' diye konuştu.

Efiloğlu, ikinci etap çalışmaya ilişkin ihaleye 10 firmanın katıldığını, firmalardan 6'sının teklifinin geçerli sayıldığını, bu firmalardan birinin 853 bin 875 lira teklif ederek ihale kapsamındaki işleri yapmayı taahhüt ettiğini bildirdi.

Rumkale'yi turizme kazandırmak için planlanan çalışmaların üçüncü etabının ihalesinin ise bu yıl içinde yapılacağını kaydeden Efiloğlu, üçüncü etap çalışmayla kalenin duvarlarının tamamlanacağını, kale duvarının iç kısmındaki sanat yapılarının ortaya çıkarılacağını ifade etti.

Efiloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Şu anda Rumkale'ye gitmek isteyen yerli ve yabancı turistler, Yavuzeli üzerinden karayoluyla ya da Nizip üzerinden su yoluyla bölgeye ulaşabiliyor. Yavuzeli üzerinden karayoluyla bölgeye giden turistlerin, nehirden kaleye geçmesi için su yolu ile kendilerine ulaşım imkanı sağlıyoruz. Çok yakın bir zamanda, bölgeye daha rahat ulaşımının sağlanabilmesi için yol genişleme çalışmaları da başlayacak. Amacımız, 2011 yılı sonunda tarihi mekanı yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunabilmek. Rumkale tarihi buluntu ve sanat yapılarının yanı sıra, manzarası ile de hem yerli hem de yabancıları çok etkileyen tarihi bir mekan.''

Fırat Kültür Vadisi projesi

Efiloğlu, Gaziantep'in Karkamış ilçesi ile Rumkale arasındaki 50 kilometrelik bir güzergahı kapsayan Fırat Kültür Vadisi Projesi'nin, bölgede turizmin gelişmesi açısından hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

Fırat Kültür Vadisi'nin, kültür turizmine kazandırılması için çok etkin çalışmalar yapıldığını dile getiren Efiloğlu, şunları anlattı:

''Sanayi ve ticaret merkezi konumunda bulunan Gaziantep, son yıllarda tarihi ve kültürel mekanları ile de gündeme gelmeye başladı. Bu anlamda, Zeugma Antik Kenti'nin de içinde yer aldığı Fırat Kültür Vadisi, kültür turizmi açısından çok önemli bir potansiyele sahip. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yanı sıra Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de bölgenin her yönü ile turizme kazandırılması için çalışmalar yapıyor.

Son olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz başkanlığındaki 7 kişilik ekip Gaziantep'e geldi. Ekip, 24-26 Aralık 2010 tarihleri arasında 3 gün boyunca Fırat Kültür Vadisi'nde araştırma ve inceleme ziyaretleri yaptı. Bu ziyaretlere Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey de katıldı. Yapılan gezi ve incelemelerle ilgili olarak da Vali Kamçı başkanlığında değerlendirme toplantıları yapılarak, bölgenin her alanda turizme kazandırılması için yapılması gereken çalışmalar gündeme geldi ve bir çalışma programı yapıldı.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-rumkale-turizme-kazandiriliyor_84959.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!