Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Akseki'deki Düğmeli Evlere...

Tarihi Sarıhacılar’ı 100 Bin Turist Bekliyor

Antalya'nın Akseki ilçesinde, düğmeli evleri, butik camileri, kervan yolu, etnografya müzesi ile geçen yıl 50 bini aşkın turisti ağırlayan neredeyse 800 yıllık Sarıhacılar Mahallesi'nde bu sezon 100 bin turist bekleniyor.

yapi.com.tr/AA
Tarihi Sarıhacılar’ı 100 Bin Turist Bekliyor

Sarıhacılar'ı marka semt yapma hedeflerinin olduğunu belirten Akseki Belediye Başkanı Mustafa İsmet Uysal; "Sarıhacılar köyümüzün geçmişi yaklaşık 800 yıllık. Buradaki özellikle son derece özgün bir mimarisi olan düğmeli evleri ve diğerlerini aslına uygun olarak restore ettik. Olduğu gibi Osmanlı mimarisini yansıtan tarzda çalıştık" dedi.

Antalya'yı Konya'ya bağlayan tarihi kervan yolunu iyileştirdiklerini, mülkiyeti belediye ait Etnografya Müzesi ve "Ben Aksekiyim" fotoğraf müzesi ile kent kimliğini vurguladıklarını ifade eden Başkan Uysal, bu yılın ilk 4 ayında yaklaşık 25 bin yerli ve yabancı turistin Sarıhacılar'ı ziyaret ettiğini, bu rakamın geçen yıla göre yüzde yüzlük bir artışa denk geldiğini söyledi.


"Terk edilmiş bir köydü"
Daha çok Alman, Fransız ve Hollandalıların ilgi gösterdiğini belirten Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Turistler 350- 400 yıllık camiler ile düğmeli evleri gezip, kervan yolunda geziye çıkıyorlar. Daha sonra Akseki merkezindeki Etnografya Müzesi ile "Ben Akseki'yim" fotoğraf müzesini geziyorlar. Burası terk edilmiş bir köydü. Tarihi canlandırdık, 4 yıldır yoğun şekilde turizmi geliştirmek için çabalıyoruz. Müzemizde ve Sarıhacılar'ın içinde 10 bin civarında tarihi obje bulunuyor. Mahallemizde konaklama imkanları oluşturduk. Geçtiğimiz yıl Sarıhacılar'ı 50 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Özellikle yabancı ziyaretçilerin içinde en fazla Alman misafirleri ağırlıyoruz. Hazırlıklarımız tamam, 2018 yılında hedef 100 bin ziyaretçi."Sarıhacılar'ı bir günde gezmenin mümkün olmadığını belirten Uysal, buradaki tarihi dokuyu, atmosferi hissetmek için kalmak da gerektiğini ifade etti. Başta Sarıhacılar olmak üzere Akseki kültürünü tanıtmak ve alternatif turizme katkıda bulunmak için çalışmalara hız verdiklerini aktaran Uysal, düğmeli evlere dikkati çekti.

Uysal, düğmeli evlerin restorasyon çalışmalarının sürdüğünü belirterek şöyle konuştu: "Bugüne kadar 16 yapının restorasyon çalışmaları tamamlandı. 6 ev için çalışmalar devam ediyor. Bu evlerin restorasyonları bu yıl tamamlanacak. Düğmeli evler yeniden ayağa kaldırıyoruz. Restorasyon için Kültür ve Turizm Bakanlığı hibe desteği verdi. Valiliğin verdiği destekle de Sarıhacılar Mahallesi'nde projelerimiz devam ediyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-sarihacilari-100-bin-turist-bekliyor-_165389.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!