Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihi Selçuklu Mezarlığının Çehresi Değişiyor

Bitlis'in Ahlat ilçesinde bulunan ve her biri birer sanat şaheseri niteliğindeki 8 bin 169 mezar taşını bünyesinde barındıran Tarihi Selçuklu Mezarlığı'nın çehresi değişiyor. Mezarlık, çevresiyle birlikte toplam 345 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor.

yapi.com.tr / AA
Tarihi Selçuklu Mezarlığının Çehresi Değişiyor

Bitlis'in Ahlat ilçesinde bulunan ve her biri birer sanat şaheseri niteliğindeki 8 bin 169 mezar taşını bünyesinde barındıran Tarihi Selçuklu Mezarlığı'nın çehresi değişiyor. İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıllarda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından himaye altına alınan Tarihi Selçuklu Mezarlığı'nın, yalnızca Anadolu'nun değil, tüm İslam dünyasının en büyük mezarlığı olma özelliğini taşıdığını söyledi. Mezarlıkların ait oldukları dönemin inanç ve tarihi açısından büyük ip uçları taşıdığını kaydeden Işıkgör, mezarlıkta üç ana tipte mezar bulunduğunu belirtti.
    
Işıkgör, şöyle konuştu:
    
''Şahideli mezarlar bulunuyor. Bu mezarlar, Orta Asya'da 7. yüzyılda görülen stilize insan heykellerinin, İslam etkisiyle değişime uğramış örnekleridir. İkincisi sanduka mezarlardır. Kişilerin makamları genelde bu mezar taşlarında görülür. Üçüncüsü ise kurgan (oda) mezarlar. Bunlar Orta Asya Türk tümülüs mezarlarıdır. İçlerindeki cesetler genelde mumyalı olup, zenginler ve beyler için yapıldığı bilinir.''
    
Mezarlığın mevcut alanını 185 bin metrekare olarak açıklayan Işıkgör, bu alanın aslında mezarlık çevresiyle birlikte toplam 345 bin metrekarelik bir alanı kapsadığını ifade etti. Mezarlıkla ilgili çevre düzenlemesi işine başladıklarını belirten Işıkgör, bu çerçevede müteahhit firmayla sözleşme imzalanacağını ve en kısa zamanda yer teslimi yapılarak, işlere başlanacağını söyledi.
    
Işıkgör, ''Proje kapsamında Selçuklu Mezarlığında yürüyüş yolları yapılacak. Mezarlığın aydınlatma işi ve yeşillendirme projesi hayata geçirilecek. İhata duvarı yapılacak. Peyzaj çalışması başlatılacak. Kısaca bu çalışmalarla mezarlık hak ettiği yere kavuşacak'' diye konuştu. Bu yıl mezarlıkla ilgili çalışmalarda büyük aşamalar kat etmeyi amaçladıklarını vurgulayan Işıkgör, mezarlıkta yapılan ve yapılacak olan tüm işlemlerin Van Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onayıyla yürütüldüğünü söyledi.
    
Işıkgör, ''Mezarlıkla ilgili tüm projeleri kurulun onayına sunuyoruz ve kurulun onayından sonra işleri yapıyoruz. Yeni çalışmaların ilerleme hızı da yine yer altındaki değerlere bağlı. Şayet düzenleme çalışmaları sırasında yeni eserlere ve bu yönlü emarelere rastlanırsa, bu durum kurulun onayına sunulacak'' diye konuştu.

ETİKETLER: kurum kent koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-selcuklu-mezarliginin-cehresi-degisiyor_88542.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!