Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Su Kemeri, Yıkılma Tehlikesi İle Karşı Karşıya

Kocaeli'nin tek su kemeri olan Üçtepeler Su Kemeri, bakımsızlık nedeniyle dökülüyor. Zamanında İzmit'e su getirmek için yapılan büyük su kemeri, uzak ve kuytu bir derede bulunduğu için de kimse tarafından bilinmiyor.

Zaman Gazetesi/Mehmet Güler
Tarihi Su Kemeri, Yıkılma Tehlikesi İle Karşı Karşıya

b>Kocaeli'nin tek su kemeri olan Üçtepeler Su Kemeri, bakımsızlık nedeniyle dökülüyor. Zamanında İzmit'e su getirmek için yapılan büyük kemer, uzak ve kuytu bir derede bulunduğu için de kimse tarafından bilinmiyor.

Bazı parçaları kopup dereye düşmüş, bir kısmı da yıkılmak üzere olan kemer, Osmanlı döneminde İzmit'teki yerleşim alanına, Kayapınar suyunu getirmek için yapılmış. Üçtepeler köyünün arka tarafından Körfez'e akan Ağa Deresi üzerindeki kemer, Kocaeli'nin günümüze ulaşabilen en önemli tarihî eserleri arasında yer alıyor. Türkiye'de sayılı su kemerleri arasında yer alan tarihî eserin kendi haline terk edilmesi, bölgeyi görenlerin yüreğini burkuyor. 2,5 metre genişliğinde, 100 metre uzunluğunda ve 50 metre yüksekliğindeki kemerin üst kısmında su taşımak için 3 boru hattı bulunuyor. Kemer gözleri, beyaz harçlı geniş tuğla ile örülmüş. Kemerin içindeki pencerelerinden bir kısmının açıklığı 7,4 metre civarında. Kemer ayakları daralarak yükseliyor.

Büyük kemerin sol ayağının altında M.Ö. II. yüzyıla ait kitabeli bir mezar parçası yatay olarak inşaatta kullanılmış. Kitabenin baş tarafı altta kaldığı için tam olarak okunamıyor. Geri kalan kısmında ise "Hayatta iken bu sunağı yaptırdım. Kendim ve eşim Demetria için Deios ayında elveda" yazısı bulunuyor. Kemerin bir kısmını da defineciler yıkmış. Kemerin Üçtepeler tarafında 1,5 metre yüksekliğinde su toplama havuzu bulunuyor. Yakındaki tarlalarda çalışanlar, kemerin Kayapınar suyunu İzmit'e getirmek için yapıldığını söylüyor. Çok sağlam yapılan kemerin kopan parçaları, fazla dağılmadan dere içinde duruyor. Çocukların ve çevrede hayvan otlatan çobanların üstünde gezdiği kemerin yüksek pencerelerine de kuş sandıkları konulmuş.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-su-kemeri-yikilma-tehlikesi-ile-karsi-karsiya_60136.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!