Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihî Su Kemerleri Yok Oluyor

Yalova’nın Teşvikiye Beldesi’nde bulunan ve Romalılar dönemine ait olduğu sanılan tarihi su kemerleri bakımsızlık sebebiyle yok olma tehlikesiyle k

Türkiyeb>Yalova’nın Teşvikiye Beldesi’nde bulunan ve Romalılar dönemine ait olduğu sanılan tarihi su kemerleri bakımsızlık sebebiyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.
Teşvikiye Belediye Başkanı Fikret Öztürk, tarihi su kemerlerine devlet tarafından sahip çıkılmasını istedi. Eskiden dağlardaki kaynaklardan çıkan suların yerleşim birimlerine kemerler vasıtasıyla ulaştırıldığını belirten Öztürk, “Romalılar döneminde yapıldığı sanılan bu kemerler, Teşvikiye’den Altınova’nın Hersek Köyü’ne kadar uzanıyor.

İlgisizlik yok ediyor
Bizans’ın çöküşü ile kullanılmaktan vazgeçilen kemerler günümüzde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Büyük bölümü toprak altında kalan kemerlerin sağlam kalan bölümleri ise yabani hayvanlara barınaklık yapıyor. Eğer gerekli ilgi gösterilmezse bir tarih yok olup gidecek” dedi.
Öztürk, “Hangi döneme ait olursa olsun, tarihi önemi olan her eser korunup bizden sonraki kuşaklara aktarılmalıdır. Bu su kemerleri, bölgenin en eski tarihi kalıntısı olmasına rağmen, ilgisizliğin pençesinde yok olmaya yüz tuttu. Eğer devlet bir an önce bu eserlere sahip çıkmazsa çok geç olacak” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-su-kemerleri-yok-oluyor_3329.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!