Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Sumbas Camii Restore Edilecek

Harebe halinde duran asırlık Sumbas Camii (Karaömerli) restore edilerek kullanıma açılacak. 1940’lı yıllarda son bakımı yapılan cami 1950’li yılla

Zamanarebe halinde duran asırlık Sumbas Camii (Karaömerli) restore edilerek kullanıma açılacak.

1940’lı yıllarda son bakımı yapılan cami 1950’li yıllardan sonra kullanılmadı. II. Abdulhamit döneminde Derviş Paşa’nın yöreyi iskana açmasıyla yapımına karar verilen tarihi cami bakımsızlık nedeniyle kaderine terk edilmiş durumda. Osmaniye İl Kültür Müdürlüğü’nün girişimi ile Sumbas’a gelen Adana Rölove ve Anıtlar Bölge Müdürü Ali Şadi Ünsal, bu tür tarihi mekanları restore etmenin kendilerinin aslı görevi olduğunu belirterek, “Burayı restore ederek Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredeceğiz. Köy tüzel kişiliğine ait olan cami Kültür Bakanlığı’na teslim edilecek. Bunun çalışmasını yapıyoruz.” dedi.

Mimar Betül Kiminsan ve tekniker Coşkun Çalış ile berber Sumbasa gelen Ünsal, “Çalışmalarımızı en kısa süre içerisinde bitirerek kurula sunacağız. Onayın çıkacağı kanaatindeyim. Tarihi cami orjinaline göre restore edilecek hiçbir değişiklik yapılamayacak.” şeklinde konuştu.

O dönemde Sumbas’ın merkez olması nedeniyle çevre köylerden cuma namazı için yöre halkının burada toplandığını söyleyen Osmaniye İl Kültür Müdürü Ahmet Tabur, “Caminin restoresi için 1996 yılından bu yana çalışma yapılıyor. Bu çalışmalar 2003 yılından sonra hız kazandı. Cami köy tüzel kişiliğinde olduğundan dolayı restorede problem yaşıyorduk. Bakanlığa devri yapılınca Sayın Valimizin de desteği ile restoreye başlayacağız. Kullanıma kapatılmasından sonra köy halkı gereken ilgi ve alakayı göstermemiş. İhata duvarının zaman göçmesi nedeniyle cami bugünkü halini almış.” dedi.

Ülkenin her karış toprağının tarih koktuğunu söyleyen Sumbas Kaymakamı Ercen Öter, “Halkımız tarihi eserlerin kıymetini bilmiyor. Zamanında koruma altına alınmadığından vatandaş kendi ihtiyacına göre kullanmaya başlamış. En son 1950 yılında cuma namazı kılınan tarihi Sumbas camisinin restore edilerek kullanıma açılması ile tekrar eski canlılığına kavuşacağını ümit ediyorum.” ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-sumbas-camii-restore-edilecek_24148.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!