Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihî Sümbüllü Konak, Bursalıların Hizmetine Açılacak

Bursa'da, tarihî Sümbüllü Bahçe Konağı'nın inşaatında son aşamaya gelindi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, inşaatı hızla devam eden Sümbüllü Bahçe Konağı'nda incelemelerde bulundu. 1921-1923 yıllarında Ülkü Özalp'in dedesi Rasim Vehbi tarafından yapılan tarihi yapı, Bursa'nın en gözde semtlerinden biri olan Tophane sırtlarında yer

Zaman Gazetesi
Tarihî Sümbüllü Konak, Bursalıların Hizmetine Açılacak

Bursa'da, tarihî Sümbüllü Bahçe Konağı'nın inşaatında son aşamaya gelindi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, inşaatı hızla devam eden Sümbüllü Bahçe Konağı'nda incelemelerde bulundu. 1921-1923 yıllarında Ülkü Özalp'in dedesi Rasim Vehbi tarafından yapılan tarihi yapı, Bursa'nın en gözde semtlerinden biri olan Tophane sırtlarında yer alıyor ve mimarisiyle göz kamaştırıyor.

Sahiplerinin birleşip restore ettirememesi nedeniyle yıllardır harabe bir durumda bekleyen tarihi Sümbüllü Bahçe Konağı, kentin en prestijli sosyal tesislerinden birine dönüşüyor. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) katkılarıyla yıl sonunda Bursalıların hizmetine girmesi planlanan Sümbüllü Bahçe Konağı, farklı dönemlerde yapılmış 6 yapıdan oluşuyor. Tarihi yapılar topluluğunun restorasyon/rekontrüksiyon projesi, Osmangazi Belediyesi Plan Proje Müdürlüğü tarafından hazırlandı. Kurulun onayının ardından da ihaleyle uygulamaya geçildi. Maliyeti Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından üstlenilen tarihi yapıların kaba inşaatı tamamlandı. BTSO, yapının restorasyonu için 2,5 trilyon lira verdi. Restorasyon aşamasında yapılan kazılarda, zeminde bir takım moloz örgüler ve taş duvarlar ile erken dönem Osmanlı hamam kalıntıları tespit edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-sumbullu-konak-bursalilarin-hizmetine-acilacak_70502.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!