Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Uçhisar Evleri Kurtuluyor

Turistlerin şikayetleri gözardı edilmedi. Demir ve ağaç direklerle çevrili tarihi Uçhisar Evleri'nin görüntü kirliliğinden kurtarılması için çalışm

Akşamb>Turistlerin şikayetleri gözardı edilmedi. Demir ve ağaç direklerle çevrili tarihi Uçhisar Evleri'nin görüntü kirliliğinden kurtarılması için çalışmalar başlatıldı.

Nevşehir'in önemli turizm merkezlerinden Uçhisar Beldesi'nde, tarihi dokunun yoğun olduğu 3 mahallede enerji ve haberleşme hatları yeraltına alınıyor. Uçhisar Belediye Başkanı Savaş Taşkın, yaptığı açıklamada, beldenin ilk yerleşim mekanları olarak bilinen Aşağı, Yukarı ve Tekeli mahallelerindeki tarihi Osmanlı yapılarının bulunduğu alanlardaki demir elektrik direkleri ile telefon haberleşmesinde kullanılan ağaç direklerin, görüntü kirliliğine neden olduklarını söyledi. Bu nedenle çok sayıda yerli ve yabancı turistten şikayet aldıklarını belirten Taşkın, sorunun giderilmesi amacıyla enerji hatlarıyla haberleşme hatlarının yeraltına alınması için 4 yıl önce TEDAŞ ve Türk Telekom İl müdürlüklerinin çalışma başlattıklarını kaydetti. Bölgenin SİT alanı olması nedeniyle çalışmaların çok dikkatli bir şekilde yürütüldüğünü ifade eden Taşkın, ilk önce 3 mahallede başlattıkları telefon ve enerji hatlarının yeraltına alınması çalışmalarının, tüm beldeyi kapsayacak şekilde sürdürüldüğünü kaydetti. Enerji hatlarının da bu yıl sonuna kadar biteceğini kaydeden Taşkın, maliyetin 1 trilyon lirayı bulacağını bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-uchisar-evleri-kurtuluyor_8500.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!