Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Urfa Evleri Turizme Kazandırılmalı

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Şanlıurfa Genel Sekreteri Şeyhmus Karahan, Anıtlar Yüksek Kurulu’nca tescillenen 200 civarında tarihi Urf

Zaman
Tarihi Urfa Evleri Turizme Kazandırılmalı

b>Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Şanlıurfa Genel Sekreteri Şeyhmus Karahan, Anıtlar Yüksek Kurulu’nca tescillenen 200 civarında tarihi Urfa evinin yıllardır rant peşinde koşan oto parkçıların elinde olduğunu söyledi.

Karahan, Urfa evlerinin gerçek işlevine dönüştürülerek söz konusu mekanların pansiyon, alışveriş merkezi, kafeterya müzik evleri olarak turizme kazandırılmasının çok yararlı olacağını ifade etti.

Şanlıurfa’nın tarihi ve turistik potansiyelinden yeterince faydalanılmadığına işaret eden Karahan, şöyle konuştu: “Anıtlar Yüksek Kurulu’nca tescillenmiş 200 tarihi Urfa evi, yıllardır rant peşinde koşan oto parkçıların elinde. Bu nedenle köy kent haline dönüşen Şanlıurfa’yı artık yaşanır bir dünya şehrine dönüştürmek lazım. Bu evlerinin yoğunlukta olduğu bölge olan Haşimiye meydanı, Sarayönü, Yıldız meydanı ve çevresinin trafiğe kapatılarak kenti eski ve yeni yerleşim birimleri olarak ikiye ayırmak gerekir. Ayrıca belediye yeni yerleşim alanları açıp, uydu kentler oluşturmalıdır. Geleneksel Urfa evlerine işlevsellik kazandırılmalı. Tarihimize ancak bu şekilde sahip çıkmış oluruz.’’

Karahan, geleneksel Urfa evleri konusunu Belediye Başkanı Ahmet Fakıbaba ile görüştüklerini ve başkanın bu konuya sıcak baktığını söyledi. Tarihi Urfa evlerinin kurtarılması ile turizm açısından Şanlıurfa’nın kazanacağını hatırlatan Karahan, kültürel mirasın korunması ve kollanmasının şart olduğunu ifade etti. Şuana kadar çok az sayıda tarihi Urfa evinin restore edilip kurtarıldığını hatırlatan Karahan, kurtarılan Urfa evlerinin de çok ilgi gördüğü ve işletildiğine dikkat çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-urfa-evleri-turizme-kazandirilmali_10507.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!