Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Yalı Ayağa Kaldırılacak

2002 yılında meydana gelen şüpheli bir yangınla büyük bölümü harap olan Ortaköy'deki tarihî Naime Sultan Yalısı, 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle kiralanacak. Sabancı'nın vefatıyla kaderiyle baş başa kalan boğazın incisi, eski yüzüne kavuşmayı bekliyor.

Zaman Gazetesi
Tarihi Yalı Ayağa Kaldırılacak

SPAN lang=EN> 2002 yılında meydana gelen şüpheli bir yangınla büyük bölümü harap olan Ortaköy'deki tarihî Naime Sultan Yalısı, 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle kiralanacak.

Naime Sultan Yalısı'nın ismi, kamuoyunda ilk kez 2002 yılında duyuldu. O tarihte Gazi Osman Paşa İlköğretim Okulu olarak hizmet veren tarihî binanın bahçesinin, Reina adlı eğlence merkezinin otoparkı olarak kullanıldığı ihbarıyla operasyon yapan emniyet, okul yöneticileri de dâhil birçok kişiyi gözaltına aldı. Yalı operasyondan 10 gün sonra gece vakti çıkan yangınla harap oldu. Yangından sonra Gazi Osman Paşa İlköğretim Okulu başka bir binaya taşındı. Ancak bina restore edilmedi. Bahçesi otopark olarak kullanıldığı için baskın yapılan yalı, yandıktan sonra İstanbul Trafik Vakfı tarafından aynı amaçla kullanılmaya başlandı. Kültür Bakanlığı bu duruma itiraz etti ve mülkiyeti İl Özel İdaresi'nde bulunan yapının restore edilmesini istedi. Tarihî eserin bahçesi bu itirazdan 3 yıl sonra bir kere daha otopark olarak İstanbul Trafik Vakfı'na kiralandı. Tarihî bina yakın zamana kadar 250 araç kapasiteli otopark olarak hizmet vermeye devam etti. İl Özel İdaresi'nin 2006'da yaptığı 'satalım' teklifi de Kültür Bakanlığı'ndan döndü. İl Genel Meclisi son olarak Boğaz'ın en değerli yerinde bulunan yapının aslına uygun restore edilmesi ve aylık kira geliri karşılığında 25 yıllığına kiraya verilmesini kararlaştırdı.

İstanbul İl Özel İdare Genel Sekreteri Sabri Kaya tarihî yalıların bedel tespitinin bitmesinin ardından birkaç ay içinde ihaleye çıkılacağını açıkladı. Genel Sekreter Kaya, atıl tarihî eserlerin turizme büyük katkı yapacağını belirtti.

Sahibinin gözdesiydi

Boğaziçi sahil şeridinin en gözde yerinde bulunan yalı, 1883 yılında II. Abdülhamit tarafından Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa'ya hediye edildi. 2002'ye kadar Gazi Osman Paşa İlköğretim Okulu olarak 93 yıl hizmet verdi. Bulunduğu mekânın "Otel" alanı olması onu hep cazibe merkezi yaptı. 'Korunması gerekli kültür varlığı' eser için ünlü işadamı Sakıp Sabancı tarafından 10 trilyona restore edilerek öğretmen evi yapılacaktı. Sabancı'nın vefatıyla kaderiyle baş başa kalan boğazın incisi, eski yüzüne kavuşmayı bekliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-yali-ayaga-kaldirilacak_63636.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!