Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Yarımada Yenileniyor

2010 Avrupa Kültür Başkenti olmaya hazırlanan İstanbul'da tarihi mirasın korunması çalışmaları sürdürülüyor. Eminönü Belediyesi, Tarihi Yarımada'nın korunması ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti kutlamalarına yetiştirilmesi için çalışma başlattı.

Cumhuriyet Gazetesi
Tarihi Yarımada Yenileniyor

b>2010 Avrupa Kültür Başkenti olmaya hazırlanan İstanbul'da tarihi mirasın korunması çalışmaları sürdürülüyor. Eminönü Belediyesi, Tarihi Yarımada'nın korunması ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti kutlamalarına yetiştirilmesi için çalışma başlattı. Proje kapsamında Süleymaniye ve Kapalıçarşı yenilenecek, tarihi Eminönü hanları restore edilecek ve Eminönü adım adım yayalaştırılacak. Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er , Tarihi Yarımada'nın problemlerini 2010 yılına kadar asgari düzeye indirmeye çalıştıklarını belirterek, "Yok olan tarihi dokuyu biraz olsun gün yüzüne çıkarabilmek uğraşındayız" dedi.

Osmanlı sivil mimarisinin izlerini taşıyan Tarihi Yarımada'nın yenilenmesi projesi kapsamında Süleymaniye de yenileniyor. Son beş yılda 28 binanın yangın ve çökme sonucu yok olduğu Süleymaniye'de yapı stokunun yüzde 28'i harabe durumda bulunuyor. Süleymaniye Camii ve Külliyesi ile birlikte çok sayıda ahşap sivil mimarlık eserinin bulunduğu bölge, UNESCO tarafından da Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Emönönü Belediyesi tarafından ortak yürütülen proje kapsamında 200 bina satın alındı. Bu binalar özgün malzemesi ile aslına uygun olarak yeniden restore edilecek.

Süleymaniye'nin restorasyonunu, Tarihi Yarımada Yenileme Projesi'nin en önemli ayağı olduğunu anlatan Er, "Osmanlı mahalle yaşamının en karakteristik örneğinin şekillendiği Süleymaniye'yi çöküntü bölgesi olmaktan çıkartıp bir prestij mahallesi haline getireceğiz. Süleymaniye bölgesi dediğimiz fakat gerçekte 8 ayrı mahalle olan bu tarihi bölgeyi yenileme alanı ilan ettik. Bölgenin fiziki yok olmuşluğunu ortadan kaldıracağız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-yarimada-yenileniyor_58618.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!