Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Yarımadada 'Tek Yön' Uygulamasına Geçilecek

Tarihi yarımada olarak adlandırılan, Eminönü, Sirkeci, Sultanahmet, Gülhane ve Beyazıt'ın da içinde bulunduğu Fatih ilçesinde trafiği rahatlatmak için bin 600 sokak ve caddede ''tek yön'' uygulamasına geçilecek.

Zaman Gazetesi
Tarihi Yarımadada 'Tek Yön' Uygulamasına Geçilecek

Tarihi yarımada olarak adlandırılan, Eminönü, Sirkeci, Sultanahmet, Gülhane ve Beyazıt'ın da içinde bulunduğu Fatih ilçesinde trafiği rahatlatmak için bin 600 sokak ve caddede ''tek yön'' uygulamasına geçilecek. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede özellikle turistlerin çoğunlukla geldiği yer olan tarihi yarımadada trafiğin büyük bir problem olduğunu belirtti. İlçenin, İstanbul'un her yerinden insanların araçlarıyla gelmeyi arzu ettiği bir yer olduğunu, özellikle Eminönü ve çevresinde trafiğin yoğun olduğunu ifade eden Demir, şunları söyledi:

''Buralarda, çok büyük bir karmaşa var. Yollar dar. Bunun yanında araçlar çift taraflı park edildiği için sokaklar ve caddeler bir aracın da geçemediği dar alanlara dönüşüyor. Bu yerler çok eski yerleşim yeri. Sokakların yapılanmasını, imarı bitmiş, yıkıp yeniden yapmak mümkün değil. Dünyanın önemli şehirlerinde tek yön uygulaması var. Bizim de bu uygulamaya geçmeye ihtiyacımız var. Toplam 2 bin sokak ve cadde var. Bunun 1600 tanesi tek yön olacak. Büyük bir karmaşa var ama düzelecek. Bu yılın sonuna kadar Fatih'te bütün her taraf, tek yön uygulamasına geçecek. Bizim öngördüğümüz, kararını verdiğimiz sokakların tek yön uygulaması bitmiş olacak. Bu projeyle ilgili olarak 3 yıldır çalışıyoruz. Trafik sorununun çözümü noktasında, çok önemli bir çalışma.''

Demir, yıllardır üzerinde çalıştıkları projeyle ilgili vatandaşların, muhtarların ve sivil toplum örgütlerinin de görüşlerini, taleplerini aldıklarını dile getirdi. Şu anda Kocamustafapaşa, Yedikule ve Samatya civarında çalıştıklarını aktaran Demir, sözlerine şöyle devam etti:

''Vatandaşlardan bu konuda duyarlı olmalarını bekliyoruz. Önemli olan istediğiniz yere zamanında gidebilmek. Genellikle vatandaşların kestirme diye düşünerek girdikleri yolda, karşıdan bir araç geldiğinde kavga çıkıyor. Tarihi yarımadada hoş olmayan, yakışmayan görüntülerle karşı karşıya kalıyoruz. Bu nedenle yaşanan kavgalara şahit oluyoruz. Ancak herkes nereden gideceğini bilirse, hiçbir sıkıntı olmaz. Biraz etrafı dolanarak, medeni şartlarda aynı yola rahatça ulaşabilmek çok önemli. Artık herkes gideceği yolu ve hangi yolu kullanması gerektiğini bilecek.''

Bu proje kapsamında yolların alt yapılarını da yeniden düzenlediklerini belirten Demir, ''Tek yön yaptığımız yollarda, araç park edilen yerler için çalışma yapıyoruz. Araç park edilebilecek yerlere farklı renkte taş döşüyoruz. Artık insanlar düzenli bir şekilde, arabalarını buralara park edecek'' dedi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-yarimadada-tek-yon-uygulamasina-gecilecek_86254.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!