Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Yarımada'ya 'Yıldız' Operasyonu

Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Sultan Ahmet Camii gibi yüzlerce tarihi ve kültürel zenginliği bir arada barındıran Tarihi Yarımada'nın geleceği için Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ve Fatih Belediyesi işbirliği ile İstanbul Tarihi Yarımada Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSTYAM) kuruldu.

Sabah Gazetesi
Tarihi Yarımada'ya 'Yıldız' Operasyonu

opkapı Sarayı, Ayasofya ve Sultan Ahmet Camii gibi yüzlerce tarihi ve kültürel zenginliği bir arada barındıran Tarihi Yarımada'nın geleceği için Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ve Fatih Belediyesi işbirliği ile İstanbul Tarihi Yarımada Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSTYAM) kuruldu. Merkezin kurulmasına öncülük eden YTÜ Mimarlık Bölümü Bina Bilgisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ferah Akıncı, daha önce benzeri olmayan merkezin faaliyet alanlarını Sabah'a anlattı.

Hedefte enstitü var

Doç. Dr. Akıncı, Tarihi Yarımada ile ilgili yapılan her türlü proje ve faaliyetin bu merkez sayesinde tek çatı altında toplanacağını belirtti. Akıncı, "Bölgede şimdiye kadar birçok çalışma ve proje yürütüldü. Ancak projelerin birbirinden kopuk olması bölge için önemli bir sorun yaratıyor. Geçen yıl Tarihi Yarımada, UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nden çıkarılma tehlikesi bile yaşadı. Bu merkez, bölgedeki tarihsel dokunun en iyi şekilde korunması ve kültürel sürekliliğin sağlanmasına büyük katkı yapacak. Bölgenin mimarisinden endüstri tasarımına, trafik lambasından meydana konulan bir heykele kadar herşey bu merkezin gözetiminde şekillenecek" dedi.

Merkezin ileride enstitüye dönüştürülmesini hedeflediklerini söyleyen Akıncı, "İlk olarak bir veri tabanı oluşturacağız. Ayrıca Mekansal Analiz ve İzleme Laboratuarı (GIS) kuracağız. Müze kurmak da önemli hedeflerimizden biri" dedi.

ETİKETLER: kurum kent koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-yarimadaya-yildiz-operasyonu_86240.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!