Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihin En Eski Baraj Bendi ve Sulama Kanalı Hasankeyf’te Ortaya Çıkarıldı

Tarihi kentte Antik Çağ’da şekillenen ve Osmanlı Dönemi’nin köşklerine su götüren 13 kilometre uzunluğunda su ağı şebekesi bulundu. Hasankeyf’te devam eden arkeolojik kazılarda, milattan önce 5 bin yıllarında yapıldığı ve bölgenin ilk barajı olduğu ileri sürülen baraj kalıntısı ortaya çıktı.

Zaman Gazetesiarihin en eski baraj bendi ve sulama kanalı, Batman’ın Hasankeyf ilçesinde ortaya çıktı. Tarihi kentte Antik Çağ’da şekillenen ve Osmanlı Dönemi’nin köşklerine su götüren 13 kilometre uzunluğunda su ağı şebekesi bulundu. Hasankeyf’te devam eden arkeolojik kazılarda, milattan önce 5 bin yıllarında yapıldığı ve bölgenin ilk barajı olduğu ileri sürülen baraj kalıntısı ortaya çıktı. İlk çağlara ait baraj ve su dağıtım ağı görenleri hayrete düşürüyor. Bölgenin ilk barajı olduğu tahmin edilen kalıntıların, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu dönemine kadar faal olduğu ve Dicle nehir kodunun çok üstündeki yerleşim noktalarına su taşıdığı belirtiliyor.

Hasankeyf’in sular medeniyetinin hakim olduğu bir antik kent olduğunu belirten Hasankeyf Kazıları Başkanı Abdulselam Uluçam, antik çağda yapılan barajın Osmanlı dönemine kadar faal olduğunu ileri sürdü. Doğu Anadolu Bölgesi’nde Urartularda görülen su dağıtım kültürünü Hasankeyf’te de gördüklerini belirten Uluçam, “Kazılarda, Kasımiye bölgesinde Osmanlı dönemine ait köşklere su götüren, ama antik dönemde şekillendirilen su kanalları ortaya çıktı. O su kanallarından birisi güneydoğu ve güney batıya uzanan iki derin vadiden geçen ve en uzunu 13 kilometreye uzanan su şebekesi mevcut. ” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihin-en-eski-baraj-bendi-ve-sulama-kanali-hasankeyfte-ortaya-cikarildi_47165.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!